“İlkbahar’da, cilt problemlerine dikkat”

28.04.2021 18:06

“İlkbahar’da, cilt problemlerine dikkat”

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güniz Eker Uluçay konu hakkında bilgiler verdi.

 İlkbaharda cildin reaksiyon seviyesinin yükseldiğini, hassasiyetinin ve alerjik yapısı artar koruyucu ve yenileyici önlemler şöyledir;

“Öncelikle cildi, ölü hücrelerden arındırmak gerekir. Bunun için doğal meyve asitleri kullanılabilir. Deri yaşlanmasının önlenmesi ve tedavisi için etkin ve güvenilir olan bu tedavi, her sene 2–3 seans olarak kullanılabilir. Bu tedavi cildin daha parlak ve pürüzsüz, gözeneklerin daha sıkı olmasını sağlar, ince kırışıkları giderir. Çeşitli peeling yöntemleriyle derinin üst tabakaları tedavi edilirken, mezoterapi yöntemiyle de derinin alt katmanı tedavi edilebilir. Bu yöntem cildin kaybettiği nem, vitamin, aminoasit ve mineral desteğini, deri altına ufak iğnelerle enjekte etme prensibine dayanır. Ayrıca uygun miktarda su tüketimi, düzenli uyku, alkolden, stresten, hava kirliliğinden, sigaradan uzak bir yaşam ve düzgün beslenme, yeterli vitamin ve antioksidan alımı, cildiniz için yapabileceğiniz en iyi yenilenme desteği olacaktır.

Cildimizdeki lekeler, izler, kırışıklıklar yaş, genetik ve çevresel faktörlerle oluşmaktadır. Cildimiz tüm vücudumuzu örten bir örtüdür. Bu örtü dış etkenlere karşı bizi korur. Aynı zamanda vücudun ısı kaybını önler. Derimiz vücuttaki su dengesinin de önemli bir koruyucusudur. Cildimiz aynı zamanda zararlı maddelerinde atılımını sağlayan önemli bir organımızdır. Sanılanın aksine cildimiz statik yani durağan bir organ değildir. Sürekli değişip kendini yeniler. Cildin en üst tabakasındaki bu yenilenme nedeniyle cilt sürekli yapılanma içindeki bir organdır. Dış etkenler ve bazı içsel nedenlerle cildimizde lekeler ve izler oluşur. Aynı zamanda ciltte yaşla birlikte kırışıklıklar oluşur.

Yaşla birlikte incelen derimiz sayesinde ne yazık ki damarlar daha belirgin hale gelir. Bu görüntüyü düzeltmek için en sık başvurduğumuz yöntem ele yapılacak olan yağ veya dolgu enjeksiyonlarıdır. Böylece eldeki oluklu ve kırışık görüntü de azalmış olur. Yağ enjeksiyonu, vücudun karın, basen vb bölgelerinden lokal anesteziyle ince iğnelerle alınan yağın, yine lokal anestezi altında eldeki ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilmesidir. Yağ greftiyle konulan yağ dokusu yüzde 60 – 65 kalıcı olur. Ayrıca ikinci seçeceğimiz dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu maddelerin tamamı 9 – 15 ay arasında emilir. El cildinin gençleştirilmesi için yüze yaptığımız gibi vitamin enjeksiyonları da yapılabilmektedir. Lekelerin tedavisinde de ya peeling yöntemlerinden ya da lazer tedavilerinden yararlanılır.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler