Jablanica Gölü’nde sular çekildi

23.02.2022 13:56

Bosna Hersek'in orta kesimindeki Jablanica (Yablatnitsa) Gölü'nde yaşanan çekilme, göl ekosisteminin yok oluşu ve toplu balık ölümleri konusunda endişeye neden oldu.

Jablanica Gölü’nde sular çekildi

Bosna Hersek’in orta kesimindeki Jablanica (Yablatnitsa) Gölü’nde yaşanan çekilme, göl ekosisteminin yok oluşu ve toplu balık ölümleri konusunda endişeye neden oldu.

Balkan News’te yer alan habere göre; Bazı vatandaşlar, gölün çekilmesinin her yıl yaşanan doğal bir süreç olduğunu ve bu sürecin nedenlerinin hava koşulları, kuraklık ve aşırı elektrik talebi olduğunu söylüyor.

Ancak gölün çekilmesi genellikle yaz günlerinde gerçekleştiği için bunun Şubat ayında gerçekleşmiş olması vatandaşlar arasında ciddi endişeye neden oluyor.

Jablanica Gölü, Neretva üzerinde 13 kilometrekarelik bir alana sahip yapay bir göl. Hersek bölgesinin kuzeyinde yer alıyor ve M-17 ana yolu boyunca Konjic’ten Jablanica’ya kadar uzanıyor.

Göldeki en büyük derinlik 70 ila 80 metre arasında bulunuyor ve su seviyesi 25 metreye kadar uzanıyor. Göl ayrıca çeşitli balıklar açısından zengin.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler