Kar ve buzlanmaya dikkat!

05.02.2020 10:45

Kar ve buzlanmaya dikkat!

AFAD Edirne İl Müdürü Ali Altındal, kentte kar yağışı beklendiğini hatırlatarak, sürücülerin kar ve buzlanmaya karşı kar lastiği, çekme halatı, zincir gibi malzemelerinin yanında bulundurmasını istediklerini ve zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması gerektiğini söyledi.

Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından bugün öğle saatlerinde kar yağışının beklendiği duyurusu yapıldı. AFAD Edirne İl Müdürü Ali Altındal, ilimizde yaşanabilecek kar yağışı, don ve buzlanmaya karşı sürücüleri uyardı.

“KAR, DON VE BUZLANMAYA DİKKAT”

Altındal “İlimizde yaşanabilecek kar yağışı, don ve buzlanmanın, ani sıcaklık düşüşü nedeniyle halkımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde zorunlu olmadıkça vatandaşların özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçları ile yola çıkan vatandaşların mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı vb. kullanmaları/bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Sürücülerimizin trafik kuralları, işaret ve işaretçilerine uymaları, acil yardım, kurtarma, yol bakım ve müdahale araçlarının görev mahalline en seri şekilde ulaşmaları için, bu tür araçlara yol vererek bu hususta hassasiyet göstermeleri ve arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi gerekmektedir. Elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları, elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde oluşabilecek düzensiz voltaj durumlarında, elektrikli ev aletlerinin kontrollü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırma yönünde destekleyici anlayışla; site, apartman ve iş yeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin imkanları ölçüsünde mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeleri, ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde, sağlık yetkililerinin önerdiği gibi yaşlı, çocuk, hamile bayanlar ile kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması, hava koşullarına uygun giysilerin giyilmesi, zorunlu olmadıkça av, gezi, piknik amaçlı açık araziye çıkılmaması, kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca temizliğinin yapılması ve sobaların dikkatli yakılması, can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir.  Ayrıca vatandaşların ihtiyaç duyduğu acil durumlarda; 112 numaralı acil çağrı hattını aramaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler