Kara günden aydınlığa…

25.11.2021 21:27

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99’uncu yılı 7’den 70’e büyük bir coşku içinde kutlandı.

Kara günden aydınlığa…

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99’uncu yılı 7’den 70’e büyük bir coşku içinde kutlandı.

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü etkinlikleri Atatürk Anıtı’na saat 10.30’da Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu ve STK temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Çeleklerin sunulmasının ardından, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

Kurtuluş kutlamaları ardından Talatpaşa Caddesi’ndeki tören alanında devam etti. Burada şehrin teslim alınmasının canlandırıldı, ardından Türk bayrağı Edirne Valisi Ekrem Canalp’e teslim edildi. Daha sonra belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız seslendirildi.

Ardından konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını kutlayarak başladığı konuşmasında, “İnsanlığın ve tarihin kadim şehri Edirne son 200 yıl içerisinde dört kez büyük işgal yaşadı. Bu büyük millet her seferinde vatanını geri almayı, bayrağını tekrar göndere çekmeyi başardı. En son 1920-1922 döneminde emperyalistlerin hain emelleri sonucu bütün dünyanın yedi düvelin üzerimize gelmesi sonucu Edirne’miz yine işgal edildi. Milletin bağrından çıkan, Yüce Türk Milletinin ayrılmaz bir parçası olan kahraman askerimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, başlarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanı düşman çizmelerinden, düşman işgalinden kurtardı” dedi.

Şehitlerin emaneti olan aziz vatanı, şanlı bayrağı sonsuza kadar korumaya devam edeceklerini belirten Gürkan, “Bugün 99. kurtuluş yıldönümünü kutladığımız Edirne’miz, Cumhuriyetimizin serhad şehri, sınır şehri olarak, ülkemizin en batısında şanlı bayrağımızı gururla, onurla dalgalandırmaya devam edecek. Anavatanımızda özgürce dolaşmamızı sağlayan, ezanlarımızın özgürce okunmasını sağlayan, bayrağımızı her daim göklerde asılı kalmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi bir kez daha minnetle, şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Tarihin hiçbir döneminde hangi savaşla karşılaşırsa, karşılaşsın mülteci olmayan Yüce Türk Milleti, topraklarını, vatanını kararlılıkla savunmaya devam edecektir. Gerektiğinde her biri bir asker olan, bir Mehmetçik olan, bir mermi, bir kurşun olan bu Yüce Millet, yüzlerce, binlerce yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmaya devam edecektir. Bugün burada 25 Kasım 2021’de Edirne’den, bu meydandan, bütün Edirneliler ile birlikte haykırıyoruz: ‘Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!’ Bayramımız kutlu olsun Edirne’m” ifadelerine yer verdi.

GEÇİT TÖRENİ YAPILDI

Başkan Gürkan’ın konuşmanın ardından oda, borsa, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve öğrenciler kortej geçit töreni gerçekleştirdi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler