Kent Ormanı riskli ağaçlardan temizlendi

31.12.2020 15:34

Edirne Belediyesi Kent Ormanı’nda Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun izni ile budama ve gençleştirme çalışmaları yapıldığını belirterek, çalışmanın, tamamen o alanda yürüyüş yapan vatandaşların can güvenliği için gerçekleştirildiği bildirildi.

Kent Ormanı riskli ağaçlardan temizlendi

Edirne Belediyesi Kent Ormanı’nda Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun izni ile budama ve gençleştirme çalışmaları yapıldığını belirterek, çalışmanın, tamamen o alanda yürüyüş yapan vatandaşların can güvenliği için gerçekleştirildiğini bildirildi.

Kent Ormanı’nda yapılan budama ve gençleştirme çalışmaları ile ilgili Edirne Belediyesi bir açıklama yaptı.

Belediyeden yapılan açıklama şöyle: “Mülkiyeti Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait olan, “Kent Ormanı ve İzzet Arseven Mesire Alanı” nda yapılan çalışma, Belediyemizin de bilgisi dahilinde yine aynı müdürlük tarafından yapılan inceleme sonucunda belirlenen tamamen kurumuş, kurumakta olan, yatık, devrik, cılız, ömrünü tamamlamış, rüzgarlı ve fırtınalı havalarda devrilme riski olan ve bu durumda o alanı yürüyüş amaçlı kullanan vatandaşlarımız açısından can ve mal güvenliği riski oluşturacak ağaçlar ile yine yürüyüş alanlarında geçişi engelleyecek tarzdaki ağaç niteliğinde olmayan çalılıkların temizlenmesi işlemidir.

Edirne Kent Ormanı, birçok vatandaşımızın yürüyüş amaçlı kullandığı en önemli mesire yerimizdir. Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’nce yapılan çalışma, titiz araştırmalar sonucu belirlenen ve insan hayatını olumsuz etkileyecek tarzdaki riskli ağaçlar ve bitkilerin temizlenmesi işlemidir.  Çalışma kapsamında ayrıca genç uzun süreli yaşama sahip fidanlar ortaya çıkarılmış, yine aynı floraya uygun türde yeni fidanların da dikimi gerçekleştirilmiştir.

Yapılan işlem, söz konusu alanın 2. Derece Doğal Sit Bölgesi olması nedeniyle Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 19.10.2020 tarih 993 no’lu kararı ile izin ve onay alınarak gerçekleştirilmiştir.”

 

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler