Keşan’a hizmetleri dokunanlar unutulmadı

23.01.2021 12:20

Keşan’ın ilk belediye başkanı olarak kabul edilen Müftü Raşit Efendi ölümünün 92. ve merhum belediye başkanlarından Hüseyin Yazır, ölümünün 42. yıldönümünde Keşan Belediye Başkanlığı’nın düzenlediği törenlerle mezarları başında anıldı.

Keşan’a hizmetleri dokunanlar unutulmadı

İlk tören, saat 14.00 sıralarında başladı ve Müftü Raşit Efendi’nin Tepe Mezarlık’taki mezarı başında gerçekleştirildi.

Törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Remzi Eralp ile Merhum Hüseyin Yazır ile Müftü Raşit Efendi’nin yakınları katıldı.

Burada konuşan Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’ımızın ilk belediye başkanı olarak kabul edilen Müftü Raşit Efendi’yi bugün mezarı başında anmak üzere toplandık. Aslen Ankaralı olan Raşit Efendi, Balkan Savaşlarından önce müftülük görevinde bulunmak üzere Keşan’a gelmiş ve yerleşmiştir. Keşan’da bulunduğu yıllarda Keşan’ın ve Trakya bölgesinin kaderini etkileyen ve bugünkü konumuna getiren yakın geçmişimizdeki tarihsel olaylarda önemli rol oynamıştır. Çok zeki ve basiretli bir kişiliğe sahip olan Müftü Raşit Efendi, dini, görevinin yanı sıra dini göreviyle bütünleşerek milli mücadele dönemi kahramanı olmuştur. Keşan’a geldiği tarihten itibaren Keşan’ın Kurtuluş Günü’ne 19 Kasım 1922’ye kadar milli mücadele kahramanı olmuş, bu tarihten sonra da bu vasıflarını koruyarak müftülük görevine devam etmiştir. Literatüre ‘Bayrağını düşmanın gözlerinin önünde eliyle hükümranlık ifadesi olan Hükümet Konağı’na çeken Din Adamı’ olarak geçmiştir. Raşit Efendi adına Keşanlı hayırsever iş insanı Bekir Varnalı adına oğlu Ömer Varnalı tarafından bağışlanan bir okul bulunmaktadır. Eski başkanlarımıza mezarları başında anma törenleri düzenlenerek şükranlarımızı dile getirme geleneğini devam ettiriyoruz. Bütün katılımcılara Merhum Müftü Raşit Efendi ve ailesi adına çok teşekkür ediyorum. Geride bıraktıklarına Allah uzun ömürler versin. Müftü Raşit Efendi Keşan’ a Keşan hizmet etmiş birisi müftü Raşit Efendi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine şükranlarımızı iletiyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Remzi Eralp tarafından dualar okundu.

Daha sonra törene katılanlar, Keşan’ın 9. Belediye Başkanı Hüseyin Yazır’ın mezarı başına geçti.

Burada söz alan Helvacıoğlu, “Hüseyin Yazır Başkanımız, başkanlık görevine ilk olarak 4 Nisan 1949’da seçilmiş ve 16 Mayıs 1960 tarihine kadar iki dönem Keşan Belediye Başkanlığı görevine devam etmiştir. Yazır, 22 Kasım 1963 tarihinde tekrar 3. kez Keşan belediye başkanlığına seçildi. Bu görevi iki dönem olarak 2 Haziran 1973 tarihine kadar sürdürdü dört dönem Keşan Belediye başkanlığı yapan Yazır, Keşan için önemli hizmetlerde bulunarak Keşanlılar tarafından çalışmaları ile takdir görmüştür. 22 Ocak 1979 tarihinde yaşamını yitiren Hüseyin Yazır’ın 42. ölüm yıldönümünde kendisini Keşan Belediyesi olarak ailesi ve sevenleri ile birlikte almak üzere buraya toplanmış bulunuyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına da bir kez daha sabır ve başsağlığı diliyorum. Bütün katılımcılara merhum Yazır ve ailesi adına çok teşekkür ediyorum geride bıraktıklarına Allah uzun ömürler versin. Hüseyin Yazır’a Allah’tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine şükranlarımızı iletiyorum”

Anma töreni Eralp tarafından dualar okunmasının ardından sona erdi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler