Kira fiyatları uçmaya devam ediyor!

04.10.2021 13:55

Saadet Partisi İl Ekonomik İşler Başkanı Ekonomist Selim Tekin, kiralık konut ilan metrekare fiyatında Ağustos ayında yüzde 34,6 artış olduğunu belirterek, konut ilan m2 fiyatı 20,9 TL’ye yükseldiğini söyledi.

Kira fiyatları uçmaya devam ediyor!

Türkiye genelinde Ağustos ayı ortalama satılık konut fiyatlarının önceki yıla göre yüzde 38,9 oranında arttığını kaydeden Saadet Partisi İl Ekonomik İşler Başkanı Ekonomist Selim Tekin, “Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı Ağustos’ta yüzde 34,6 olurken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 20,9 TL’ye yükseldi” açıklamasını yaptı.

Ağustos ayında kiralık ilan metrekare fiyatı yıllık artış oranı üç büyük ilde tavan yaptığını aktaran Selim Tekin, “Yıllık kira artış oranı geçen aya göre İstanbul’da 8,4 yüzde puan, Ankara’da 1,8 yüzde puan ve İzmir’de 6,8 yüzde puan arttı. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 50,7, Ankara’da yüzde 31,8 ve İzmir’de yüzde 30,9’a ulaştı” şeklinde konuştu.

EDİRNE’DE KİRA ARTIŞLARI CEP YAKIYOR!

42 bin öğrencinin ders başı yaptığı Trakya Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin kiralık evlerde artan fiyatlara tepkili olduğunu dile getiren Selim Tekin, “Öğrenciler pandemi öncesi 800 lira kiraya oturdukları 1+1 evleri  şu an 1300 ile 2 bin liraya,  3+1 evleri ise 2 bin 400 liraya kiralayabiliyor. Düşük gelirli bir ailenin çocuğunu bu şartlarda okutabilmesi çok zor. Ev sahipleri de kendilerince haklı. Onlar da neredeyse iki yıl evlerini boş tuttular. Gelir elde edemediler. Burada dengenin sağlıklı kurulması lazım. Her iki tarafın da mağdur edilmediği bir çözüm üretilmeli” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler