Kırkpınar’da sağlık hizmeti verdiler

17.07.2019 13:12

Kırkpınar’da sağlık hizmeti verdiler

Bu yıl 01-07 Temmuz 2019 tarihleri arasında 658.si düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivalinde İl Sağlık Müdürlüğü kurduğu sağlık istasyonlarında eksiksiz bir şekilde sporculara ve halka sağlık hizmeti verdi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada müsabakalara katılan pehlivanların sağlık muayenelerini gerçekleştirmek üzere iki hekim, müsabakalar esnasında meydana gelebilecek spor yaralanmalarına acil olarak müdahale etmek için ikisi uzman olmak üzere yedi hekim, beş sağlık memuru, altı sedyeci hizmet verdiği belirtildi.

Açıklama, güreş sahası içerisinde yaşanabilecek olası bir sakatlanma ve yaralanma durumunda daha etkili ve hızlı müdahale edebilmek amacıyla Spor Hekimliği Uzmanı, Ortopedi Uzmanı, Kardiyoloji Uzmanı, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı, Acil Tıp Uzmanlarımız saha içerisinde kesintisiz hizmet verildiği ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi; “Üç gün süren etkinlik süresince toplam 15 Acil Yardım Ambulansı ve 1 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) hazır bulunurken, Er Meydanına kurulan Doktor ve Sağlık Personeli ile hizmet veren sağlık kabininde alandaki vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunulmuştur. Sağlık kabininde 571 hastamızın muayene, müdahale ve takibi gerçekleştirilmiş olup, 22 vatandaşımıza ambulans ekiplerimiz tarafından müdahale edilmiş, 15 hasta 112 Acil Yardım Ambulanslarımız ile Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne nakil edilmiştir.

Ayrıca tıbbi yardıma ihtiyaç duyarak sağlık ekibimize başvuran farklı kurum ve kuruluşlara bağlı 62 saha içi personeline de (hakem, cazgır, saha komiserleri, yağcı, bezci, davulcu, belediye çalışanı, güvelik ve basın mensubu) gerekli müdahale ve tıbbi yardımda bulunulmuştur. Sağlık Ekiplerimiz, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin başarı ile yürütülmesi konusunda ekip ruhunu da en iyi şekilde yansıtarak, üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirilmiştir.

Toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili; farkındalık oluşturarak, Bakanlığımız çalışma ve kampanyalarından toplumun ve bireyin daha fazla bilgi edinmesini sağlamak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğümüzün açtığı Stantlarda sağlık personellerimiz tarafından 3 gün boyunca broşür ve kitapçıklar dağıtılarak bilgilendirme yapılmıştır. Standımıza halkımız ve etkinliğe gelen diğer misafirlerimiz yoğun ilgi göstermişlerdir. Halkımızın bu duyarlılığı sayesinde etkinlik süresince “Organ ve Doku Bağış” standımızda bağışçı kaydı alınmıştır.

Dereceye giren ve giremeyen tüm güreşçilerimizi Edirne İl Sağlık Müdürlüğü olarak tebrik eder, bu güzel organizasyonda seneye tekrar hizmetlerimizin devam edeceğini kamuoyuna saygıyla ifade ederiz” denildi.

 

Haber Merkezi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler