2.2 C
Edirne
01:34 - 19 Ocak 2020
Edirne Haber Son Dakika Edirne Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Manşet

Kırkpınar’ın efsalerinden ziyaret

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yaşayan efsaneleri Kenan Şimşek, Hüseyin Çokal, Raşit Karabacak, Ayhan Taşkın, Hasan Ateşoğlu, Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi Başpehlivan İsmail Balaban ile Turan Balaban kardeşler, Kanal V Güreş Yorumcusu Ramzan Toksöz, Kırkpınar Başcazgırı Emin Ger ile Emre Karabacak ve Yavuz Sönmez, Rektör Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek Kırkpınar’da güreşen pehlivanlara akademik eğitim alma fırsatı verdikleri için Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür ettiler. Ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cem Uzun, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Genel Sekreter Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Kırkpınar BESYO Müdürü Prof. Dr. Hakan Tuna, BESYO Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İsa Sağıroğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı da yer aldı.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu görüşmede yaptığı açıklamada Trakya Üniversitesi olarak Kırkpınar’a ve Kırkpınar’da güreşen pehlivanlara çok önem verdiklerini belirterek sporcularımıza bilimsel anlamda destek olarak konuları ile ilgili interdisipliner çalışmaların yapılmasını desteklerini ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “ Trakya Üniversitesi olarak Kırkpınar Pehlivanları için ne yapabiliriz diye düşündük ve bu kapsamda Kırkpınar’da Başpehlivanlık dalında yarışan sporcularımız için yüksek lisans kontenjanı açtık. İsmail ve Turan Balaban kardeşler ilk öğrencilerimiz oldu ve İsmail Balaban, öğrencimiz olduktan sonra ikinci kez Başpehlivan unvanını alarak bizleri çok sevindirdi. Pehlivanlarımıza destek olmak adına daha sonra 6 adet lisans kontenjanı açtık. Böylece Trakya Üniversitesinde şampiyonlardan oluşan bir kadro oluşturmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca Yavuz Sönmez Hocamız ile beraber en kısa sürede bir güreş kulübü kurmayı amaçlıyoruz. Kırkpınar gücün, kudretin, dayanıklılığın ve saygının temsili bir organizasyon. Sporcuda olması gereken zeki, çevik ve ahlaklı olma hasletlerini barındıran koçyiğit pehlivanlarımıza Trakya Üniversitesi olarak desteğimiz artarak devam edecek.” dedi.

Eski Başpehlivanlardan Hüseyin Çokal görüşmede yaptığı açıklama Trakya Üniversitesi’nin pehlivanlara akademik eğitim fırsatı sunmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek “ Kırkpınar’ın burada çok ayrı bir yeri var, tarihi var. Türklerin gücü güreşten gelir. Güreş hem beden gücüdür hem de beyin gücüdür aynı zamanda güreş sabretmeyi öğretir. Trakya Üniversitesinin genç pehlivanlarımıza böyle bir eğitim alma hakkı sunması bizleri çok mutlu etti.” dedi.

Karşılıklı hediye takdiminin ardından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin efsane güreşçilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederken 658. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde er meydanında mücadele edecek olan öğrencilerimiz İsmail Balaban ve Turan Balaban kardeşlere başarılar diledi.

Haber Merkezi

Diğer Haberler

Korku gecesi

Editör

Teknisyen Necdet 10 yıldır Edirne’nin güvercinlerini besliyor

Son Haber

Edirne’nin “kışlık misafirleri” sulak alanları renklendiriyor

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla