Kış lastiği denetimi başlıyor

29.10.2020 16:09

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Dairesi Başkanlığı, bu hafta sonu ülke genelinde kış lastiği denetimi başlayacak.

Kış lastiği denetimi başlıyor

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Araçlara kış koşullarına uygun lastikler takılıp takılmadığı, aydınlatma ve ön cam yıkama ve silme sistemlerinin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilecek. Para cezası, 15 Kasım’dan sonra kesilecek ve o zamana kadar polis sadece sürücüleri uyaracak. Kanunda kış lastiği diye bir tanımlama bulunmadığını ve kış koşullarına uygun veya taban yüzeyi derinliği 4 mm’ye eşit veya daha az olmayan lastiklerin söz konusu olduğunu belirtmemiz gerekir.

Araba yarışçısı Dimitır Stefanov, NOVA TV’ye verdiği röportajda, “Antifrizi düzenli kontrol etmemiz gerekiyor. Asgari seviyelerin altında bırakmamalıyız” dedi. Sporcunun ifadesine göre, bir araba ne kadar güçlü olursa olsun, yanlış ve kalitesiz lastikler kullanıldığında çok tehlikeli hale gelir. Stefanov, “Yaz lastikleri 10 derecenin altında sertleşir. Sert olur ve balans tutmaz. Hala yazın ve kışın farklı lastikler kullanmak zorunda olduğumuz bir ülkedeyiz” diye ekledi.

Oto servis sahibi Dimitır Kolev, yeni ve eski araba lastiği arasındaki farkı gösterdi. Yenilerinde taban yüzeyi derinliğinin yaklaşık 9 mm, aşınmış olanlarda 2,6 mm’ye ve bazılarında 0’a kadar düştüğünü belirtti.

Oto servis sahibi, “Taban yüzeyi derinliği 9 mm olduğunda lastiklerin çekiş gücü kökten farklıdır, frenleme mesafesindeki fark yol koşullarına bağlı olarak 15-20 metreye ulaşır. Piyasada çok fazla ürün çeşidi var, ancak müşteri konuya aşına değilse, uzmanlara danışmasını tavsiye ederim” dedi.

Kolev’in ifadesine göre, daha pahalı lastikler, malzemenin kalitesine güvenen daha tanınmış markalar tarafından satışa sunuluyor. Pazarda hem 250 levadan fazla fiyatla hem de 100 levadan az fiyatla satışa sunulan lastikler bulunuyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler