‘Koop bakkal’ dönemi başlıyor

12.11.2022 11:44

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Koop Bakkal Projesi anlaşmasının imzalandığını belirterek, Koop Bakkal projesi ile birlikte Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında satılan ürünlerin artık bakkallarda da satılabileceğini ve bakkal esnafına toplamda 500 bin lira kredi limiti sağlanacağını söyledi.

‘Koop bakkal’ dönemi başlıyor

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Koop Bakkal Projesi anlaşmasının imzalandığını belirterek, Koop Bakkal projesi ile birlikte Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında satılan ürünlerin artık bakkallarda da satılabileceğini ve bakkal esnafına toplamda 500 bin lira kredi limiti sağlanacağını söyledi.

Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, Kredi Kefalet Kooperatifi Genel Müdürlüğü ve Halk Bankası Genel Müdürlüğü tarafından Koop Bakkal Projesinin anlaşması Ankara’da imzalandı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürünleri için bakkalların ayrı bir raf yapacağının altını çizen Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, 2023 Mart ayında bakkallar, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından bölgelerde oluşturulacak depolar sonrası lojistik çalışmaların tamamlanmasıyla bakkal üyelerini sisteme dahil ederek siparişleri vermeye başlayacaklarını belirtti.

“KOOP BAKKAL ANLAŞMASI YAPILDI”

Kurumların bakkallar ile Tarım Kredi Kooperatifleri ürünlerini satabilmesi için protokol anlaşması imzalandığını anlatan Başkan Süleyman Yaşagör “Geçen günde açıkladığımıza açıkladığımız gibi Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyon ve TESK Genel Başkanı olan Bendevi Palandöken ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü, Kredi Kefalet Kooperatifi Genel Müdürlüğü nezdinde Halk Bankası Genel Müdürlüğü’nün katılımıyla beraber bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda da daha önce açıkladığımız gibi Tarım Kredi Genel Müdürlüğünce Koop Bakkal oluşturma anlayışı oluşmuş oldu. Tabii ki biz bu konuda Koop Bakkal oluşumuna Tarım Kredi Kooperatifleri Birliğiyle iş birliği yapma taraftarıydık. Daha önceki söyleşilerimizde de bunu gündeme getirdik. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, Halk Bankası Genel Müdürlüğü ve Kredi Kefalet Kooperatifi Genel Müdürlüğü olarak bu konuda bakkallarla iş birliği yapma anlamındaki çalışmalarında, bakkal esnafımızı da kredi limitesini Kredi Kefalet Kooperatifleri ve Halk Bankası kanalıyla oluşturup böyle bir çalışmayı yapacaklarını beyan ettiler. Dolayısıyla biz de buna hazır olduğumuzu beyan ettik. TESK Başkanımız nezdinde bir protokol esnafımız adına imzalanmış oldu. Bu protokolden sonra Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü de bölgelere, bölge depoları oluşturarak lojistik anlamdaki çalışmalarını tamamladıktan sonra bakkallarımızın yine odalarımız kanalıyla iş birliği yapıp bizler de üyelerimizi bu konuda yardımcı olup Tarım Kredi Kooperatifleri nezdinde oluşturulacak olan sipariş verme sistemine giriş yapıp siparişlerimizi bildireceğiz. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üretilen ve onların kooperatif marketlerinde satılan malları da biz de bakkallarımızda satış noktası olarak almış olacağız. Tüketicilerimize ulaştıracağız” diye konuştu

“BAKKALLAR, ZİNCİR MARKETLERLE REKABETÇİ KONUMUNA GELECEK”

Başkan Yaşagör, “Buradaki gaye tabii ki tüketicilere daha uygun fiyatlarla mal sağlamak. Onların tüketimlerine cevap verebilmek. Tabi ki uygun koşullarda uygun fiyatlarla bakkalı da diğer marketlere karşı, rekabetçi konumuna getirmek. Biz de zaten bu rekabetçi olabilmek anlamında böyle bir destek aldığımız zaman tüketicilerimizle daha yakın ilişkide de olduğumuzdan dolayı da Tarım Kredi Kooperatifleri mallarının satışının daha yükseklere çekme amacında da çalışmalarımızı yapmış olacağız. Tabii burada esnafımızın da işine gelen çalışmaları olacak Tarım Kredi Kooperatiflerinde üretmiş oldukları mamullerin satışlarını hızlandırmış olacağız. Bu anlamda Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nün bölgemizde kuracağı depo çalışmaları bittikten sonra da satışlara başlayabilme konuma geleceğiz” dedi.

“2023 MART AYINDA DÜZENLEMELER TAMAMLANACAK”

Sistemin 2023’de tamamlanarak birçok noktaya yayılacağını söyleyen Yaşagör “Genel müdürlüğün açıklamasına göre yani 2023’ün 3.ayına kadar falan bu düzenlemeleri yapabileceklerini yani Türkiye genelinde hatta çok ücra noktalara bile en geç 6 ay içinde ulaşabileceklerini ifade ettiler. Dolayısıyla biz tabii ki bunu takip edip, iş birliği yapıp bir an önce geçmesini sağlayıp üyelerimize duyuru yapacağız. Üyelerimizle iş birliği yapıp bu sistemin içine gireceğiz. Koop-Bakkal olarak biz Tarım Kredi Kooperatiflerinin düzenlemiş olduğu bu işleyişin içinde olacağız” dedi.

“BAKKAL ESNAFINA TOPLAMDA 500 BİN LİRA KREDİ LİMİTİ”

Bakkal esnafına verilecek olan kredileri de değinen Başkan Yaşagör, “Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından da bu çalışmanın içinde esnafımıza özellikle demirbaş alımı ve iş yeri düzenlemesiyle ilgili 200 bin lira, mal alımı için de 300 bin liraya kadar kredi limitesi sağlanmış olacak. Toplamda 500 bin lirayı olacak. Tabii ki şu anda Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından esnaflarımıza uygulanan kredi limiti 500 bin lira civarında. Tabii o ilin kooperatiflerinin geri dönüşümüyle ilgili de her ilde değişik bir livite oluşuyor. Şu anda Edirne’de de Edirne Kredi Kefalet Kooperatifi’mizin de limiti 325 bin lira dolayında seyrediyor. Dolayısıyla esnafımız da bu iş sistemin içine girdiğin de bu tür mevcut olan krediden de faydalanabilecek” diyerek konuşmasını noktaladı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler