Koronavirüs aşısı olanlara, AB Aşı Sertifikası verilecek

25.12.2020 11:16

Ulusal Koronavirüs Kriz Masasının yaptığı basın toplantısında verilen bilgilere göre, 'Pfizer' ve 'BioNtek' şirketleri tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısından ilk 10 000 doz yarın gelecek.

Koronavirüs aşısı olanlara, AB Aşı Sertifikası verilecek

https://www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Onlarla ertesi gün aşılama başlayacak ve ilk aşılananlar, Covid-19 mücadelesinde ön saflarda yer alan sağlık görevlileri olacak. Tüm Avrupa Birliği ülkeleri 27 Aralık’ta eş zamanlı olarak aşılama kampanyasını başlatacak.

İlaç Ajansı Müdürü Bogdan Kirilov, “Ocak ayı sonuna kadar 50 bin kişinin aşı olması için yeterli olacak 100 bin doz aşıya sahip olmamızı bekliyoruz” diye açıkladı. Kirilov, 21 gün arayla 2 doz aşı yapılacağını belirtti.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Sofya Askeri Tıp Akademisi (VMA) Başhekimi Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, “İlk aşılananlar Covid-19 mücadelesinde ön saflarda yer alan sağlık görevlileri olacak, yani Askeri Tıp Akademisinde bunun için bir organizasyon oluşturuldu. Listelerde doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri yer alıyor. Covid-19 mücadelesinde ön saflarda yer almayan klinikler şimdilik aşılama için bekleyecek” diye ifade etti.

Aşının ürün özelliklerine ilişkin bilgiler, Sağlık Bakanlığı ve İlaçlar Ajansının web sitelerinde yayınlandı.

“MODERNA ŞİRKETİNİN GELİŞTİRDİĞİ AŞI İLE İLGİLİ KARAR 6 OCAK’TA ALINACAK”

Kirilov, “Moderna Şirketinin geliştirdiği aşı, 6 Ocak’ta Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından tartışılacak. Olumlu görüş verilirse bu aşıdan ilave dozlar teslim edilecek” diye ekledi.

İlaç Ajansı Müdürü, “Aşı geliştiren diğer ilaç şirketleri “Astra Zeneca” ve “Johnson & Johnson”ın, Şubat veya Mart aylarında EMA’dan pazarlama izni alması bekleniyor. Üretim kapasiteleri ve teslimat olanakları hakkındaki bilgiler, Bulgaristan’a yıl ortasında bu aşıların teslimatı yapılabileceğini gösteriyor” dedi.

“AŞILANAN HER KİŞİNİN BİR AŞI PASAPORTU OLACAK”


Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, “Her iki aşamada da aşılanan herkes – ara süre 21 gün, aşı olduklarına dair bir sertifika alacak. Belge seyahat ve diğer amaçlar için kullanılacak” diye izah etti.

Doçent, “Henüz onaylanmamış olmasına rağmen AB’de geçerli sertifikaya yakın formatta böyle bir sertifika geliştiriyoruz. Bu gerçekleştiğinde, onları hızlı bir şekilde AB’de geçerli olacak sertifika ile uyumlu hale getireceğiz ve sonra bizim vereceğimiz sertifika tüm AB ülkelerinde geçerli olacak” diye ekledi.

Sağlık Başmüfettişi, ikinci doz aşı yapıldıktan sonra sertifika verileceğini söyledi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler