“Koronavirüs salgını mücadelesinde, umut var”

11.12.2020 12:59

“Koronavirüs salgını mücadelesinde, umut var”

Ülkemizde son 7 günde 16872 koronavirüs hastası iyileşti, son 4 günde ise toplamda 11405 hasta iyileşti.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov, ”Bu rakamlar son derece iyi bir izlenim bırakıyor, çünkü bize baskı yapmaya devam eden koronavirüs salgını ile mücadelede ihtiyacımız olan umudu veriyor” diye kaydetti.

Bakan, pandeminin başlangıcından bu yana 7,445 sağlık görevlisinin COVID-19’a yakalandığını ve şu anda 3,590 aktif vaka bulunduğunu belirtti.

Son verilere göre, ülkedeki covid 19 hastaları için ayrılan yatakların % 52’si dolu, yoğun bakım yataklarının doluluk oranı ise % 42.

Sağlık Bakanı, yatakların doluluk oranının en yüksek seviyelerde Yambol, Şumnu, Burgaz, Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Varna, Veliko Tarnovo, Sliven (İslimye), Razgrad (Hezargrat) illerinde olduğunu söyledi.

14 günde vaka sayısına gelince 100 000 kişiye düşen vaka sayısı 554, bu nedenle AB ülkeleri arasında dokuzuncu, Balkanlar’da üçüncü sıradayız.

14 günde ölüm sayısına gelince, 100 000 kişilik nüfus başına 27,5 ölüm düşüyor ve ölüm sayısı bakımından AB ülkeleri arasında ikinci sıradayız.

Bakan Angelov, “Başkent Sofya’da son haftalardaki verilere göre 1000’den fazla hastalık vakası vardı ve son hafta 100 000 kişiye düşen vaka sayısı 657 idi. Yakında Sofya kentinin koronavirüs risk haritasında kırmızıdan alandan turuncuya geçmesi bekleniyor” diye belirtti.

Ancak Burgaz ve Varna’da durum zor. Gabrovo bölgesinde vaka sayısında sürekli bir artış var ve Vratsa’da salgın duraklama dönemine girdi.

Şu anda ülkede 100 000 kişiye düşen vaka sayısının 1000’den fazla olduğu bir il bulunmuyor.

Prof. Dr. Angelov, “Azaltma eğrisi o kadar kırılgan ki, başarı hakkında bir sonuca varmak için henüz çok erken. Birlikte başarıya ulaşmamız gereken 21’ine kadar 10 günümüz kaldı” diye çağrı yaptı.

Şu aşamada anaokulları açmaya hazırlık yapılmadığını açıklayan Bakan, “Bu kararı vermek için bilgiye ihtiyacımız var. Şu anda veriler bize bu yönde umut vermiyor. Bizi bu karar için motive edecek yeterli veriye sahip olduğumuzda bu kararı alacağız” dedi.

Profesör, Noel Yortusu’na kadar 10 gün kaldığına işaret ederek, pandemiyi kontrol altına almada olumlu bir gelişme kaydetmek için insanları ortaklık yapmaya çağırdı.

Bakan, “Umut aşılarla birlikte geliyor” diye ifade etti.

Önceki yıllara göre son 3 ayda artan ölüm oranlarının analiz edileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Angelov, “Analiz sonuçları hazır olduğunda kamuoyunun dikkatine sunacağız” diye ekledi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler