Kosova’da Nihai Seçim Sonuçları Açıklandı

04.03.2021 18:43

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu, 14 Şubat’ta gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin nihai sonuçlarını açıkladı. Rakamlara göre Albin Kurti liderliğindeki Kendin Karar Al Hareketi (Vetevejdosje) 120 üyeli mecliste 58 milletvekiline sahip olacak.

Kosova’da Nihai Seçim Sonuçları Açıklandı

Zambak.ba’da yer alan habere göre; Kurti’nin seçim yasağı nedeniyle aday olamadığı seçimlerde en fazla oyu, Vetevendosje’nin listesinden aday olan ve 300 binden fazla vatandaşın desteğini alan Cumhurbaşkanı Vekili Vyosa Osmani aldı.

Sonuçlara göre Kosova Demokratik Partisi (PDK) 19, Kosova Demokratik Birliği (LDK) 15 ve Kosova’nın Geleceği için İttifak (AAK) ise 8 milletvekili çıkaracak.

120 üyeli mecliste Sırp Listesi, Sırp azınlığa ayrılan 10 sandalyenin tamamına sahip olurken Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ise 2 sandalye kazandı.

Kendin Karar Al Hareketi lideri Albin Kurti, dün yaptığı bir açıklamada yeni hükûmeti tesis etmek için gerekli çoğunluğu elde ettiklerini duyurmuştu.

PDK ve LDK’nın yer almayacakları yeni hükûmetin Vetevendosje’nin azınlık partileri ile oluşturacağı koalisyon tarafından kurulması bekleniyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler