Kosova’da sağlık çöküşün eşiğinde!

30.07.2022 17:26

Kosova'da sağlık uzmanları, doktorlara hak ettikleri muamele yapılmaması,  sağlık çalışanlarının  çalışmalarına değer verilmemesi, hakarete maruz kalması, hekim ve hemşirelerin ülkeden ayrılması sürecini daha da hızlatacağına dikkat çekiyor.

Kosova’da sağlık çöküşün eşiğinde!

Kosova’da sağlık uzmanları, doktorlara hak ettikleri muamele yapılmaması,  sağlık çalışanlarının  çalışmalarına değer verilmemesi, hakarete maruz kalması, hekim ve hemşirelerin ülkeden ayrılması sürecini daha da hızlatacağına dikkat çekiyor.

Kosovaport’ta yer alan habere göre; Kosova’nın eski Sağlık Bakanı Armend Zemaj medyaya yaptığı açıklamada,  kısa bir süre içinde sağlık profesyonellerinin koşullarının iyileştirilmesine yönelik herhangi bir müdahale olmaması durumunda,  Kosova’nın  doktor sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Zemaj, mecut Sağlık Bakanı Rifat Latifaj ve Hükümetin, yönetmekteki yetersizliği nedeniyle, hastaların  bekleme listesinin  rahatsız edici bir seviyeye ulaştığını kaydetti. Zemaj tüm bu nedenlerin, sağlık alanında çöküşün yaşanmasına az bir zaman kaldığını kanıtlayan göstergeler olduğunu değerlendirdi.

Zemaj, “Aylardır yapılan ameliyatlar yapılmıyor. Hastaların randevu almasına  gelince, Priştiner Devlet hastanesi olarak bilinen Kosova Üniversite Klinikleri Merkezi’nde (QKUK) 2023’ün sonunu beklemek gerekiyor.” dedi.

Bulaşıcı hastalıklar  uzmanı Şemsedin Dreshaj ise  Sağlık Bakanlığı’nda bütçenin düşürülmesi nedeniyle hemşire ve ilaç eksikliği olduğuna işaret ederek,  yanlış yönetim nedeniyle Priştine Tıp Fakültesi’nden yılda 120 doktor mezun olurken, geçen yıl sadece 200 doktorun batı ülkelerine gittiğine vurgu yaptı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler