Kovaçeva zama karşı çıktı

03.04.2021 13:04

Bulgaristan Kamu Denetçisi (Ombudsman) Diana Kovaçeva, elektrik dağıtım şirketlerinin 1 Temmuz'dan itibaren elektrik fiyatlarında artış taleplerine karşı çıktı.

Kovaçeva zama karşı çıktı

kircaalihaber.com’da Kovaçeva, Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu’na (KEVR) elektrik sektöründe fiyat artışlarını onaylama kararlarını şeffaflık, nesnellik ve tarafsızlık içinde almasını istediği bir mektup gönderdi.

Ombudsman, kalite göstergelerin uygulanmasının tarafsız ve objektif bir analizin hazırlanması da dahil olmak üzere enerji şirketlerin çıkarları ile müşterileri olan vatandaşların korunmasına yönelik garantiler arasında bir denge olması çağrısında bulundu.

Kovaçeva, vatandaşları ve işletmeleri büyük mali zorluklara sürükleyen bu ağır salgın sırasında ÇEZ Şirketi’nin gece tarifesinin % 44’üne yükseltilmesini, Energo-Pro Şirketinin elektrik fiyatında ortalama % 1,6 ve EVN Şirketinin elektrik fiyatında ortalama % 2 oranında artış yapılmasını talep etmesinin endişe verici olduğunu belirtti.

Kovaçeva, 2020 yılında Bulgaristan Kamu Denetçiliği kurumuna yapılan kalitesiz elektrik tedarik hizmetlerine ilişkin şikayetlerin önemli ölçüde arttığını hatırlattı. Vatandaşların başlıca şikayetlerinin sık elektrik kesintileri, düşük besleme gerilimi, elektrik dağıtım şebekesinde meydana gelen arızalar ve başka sorunlara ilişkin olduğunu kaydetti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler