Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan, Keşan’daydı

31.12.2022 13:40

Nadir Alpaslan, Kent Müzesi, Hersekzade Cami ve Tarihi Hamamı inceledi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan, Keşan’daydı

Keşan Belediyesi’nin organizasyonunda hazırlanan Keşan Kent Müzesi’nin hikayesini anlattığı “Siperin Ardı Keşan Menzil Hastanesi” adlı sinematografik belgesel filminin galası için Keşan’a gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, bu program öncesi Keşan Kent Müzesi, Hersekzade Ahmet Paşa Camii ve Tarihi Hamam’da incelemelerde bulundu.

Saat 14.30 sıralarında Keşan’a gelen Alpaslan ilk olarak Keşan Kent Müzesi’ne geçti.

Nadir Alpaslan’ı burada; Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, AK Parti Edirne Milletvekili ve KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Cumhur İttifakı İlçe Başkanları AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç,  Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Şamiloğlu, Edirne Rölöve ve Anıtlar Müdürü Hasan Soyal, siyasiler, daire amirleri ve vatandaşlar karşıladı.

Müzede devam eden restorasyon çalışmaları hakkında Başkan Helvacıoğlu ve Müze Koordinatörü Aslı Avcı’dan bilgi alan Nadir Alpaslan, Keşan’ın ve bölgenin geçmişini içinde barındıracak bir tarihi eserin ilçeye ve bölgeye kazandırılmasının çok önemli bir çalışma olduğunu dile getirdi.

Alpaslan, şehirlerin kültür miraslarını yaşatmanın çok önemli ve heyecan verici güzel çalışmalar olduğunun altını çizerek, müzenin restorasyon çalışmaları nedeniyle Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve ekibini kutladı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Keşan Kent Müzesi projesini desteklediğini ve desteğine devam edeceğini ifade etti.

Helvacıoğlu da Keşan Kent Müzesi’ni yaşayan bir müze olarak hazırladıklarını, restorasyon çalışmalarının başarıyla devam ettiğini kaydederek, “Keşan’ımızın kültür mirası olan Keşan Kent Müzesi binamızı geleceğe taşımak için büyük bir gayret gösteriyoruz. Geçmişimizi gelecekle buluşturmak istedik. Müzemiz hem iç bölümdeki yapıları hem de bahçe düzenlemeleri ile şehrimizin ve bölgemizin en gözde mekanı olacak. Müzemizi Cumhuriyetimizin 100. Yılına yetiştireceğiz. Müzemiz Hastane Caddesi ile de bütünleşecek. Alt katını da atölyeler ile çok aktif şekilde kullanacağız. Yaşayan bir müzeyi Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve hükümetimizin büyük destekleri ile hayata geçiriyoruz.” dedi.

Keşan Kent Müzesi incelemelerinden sonra Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve beraberindekiler, 500 yılı aşkın geçmişiyle Keşan’ın en önemli miraslarından olan, tarihe ışık tutan ve restorasyon çalışmaları devam eden Hersekzade Ahmet Paşa Camiinde ve restorasyon çalışmaları yapılması planlanan Tarihi Hamam’da incelemelerde bulundu.

Geçmişten geleceğe miras kalan eserlerin şehirler için çok önemli olduğunu vurgulayan ve titizlikle korunması gerektiğini kaydeden Alpaslan, Tarihi Hamam’da da restorasyon çalışması yapılması ve aşamaların daha da hızlanmasını sağlamak için bizzat işin takipçisi olacağını kaydetti.

Alpaslan ve beraberindekiler, daha sonra Tarihi Hamam önünde hatıra fotoğrafı çektirerek alandan ayrıldı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler