Kurban Bayramı başlıyor

19.07.2021 12:06

Kurban Bayramı, Salı günü Edirne’de saat 06.32’de kılınacak olan bayram namazı ile başlıyor. Dört gün sürecek olan Kurban Bayramı’nda Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen yerler dışında kurban kesenler hakkında cezai işlem uygulanacak.

Kurban Bayramı başlıyor

Kurban Bayramı, Salı günü Edirne’de saat 06.32’de kılınacak olan bayram namazı ile başlıyor. Dört gün sürecek olan Kurban Bayramı’nda Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen yerler dışında kurban kesenler hakkında cezai işlem uygulanacak.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler de vatandaşların güven içinde bir Kurban Bayramı geçirmesi için tüm güvenlik önlemlerini aldı.

KURBAN KESİM YERLERİ

Kurban Hizmetleri Komisyonunca kurban satış yeri olarak Edirne Ticaret Borsası “Canlı Hayvan Alım-Satım Tesisleri” (Büyükdöllük Köyü Yolu) olarak belirlenirken, komisyonun belirlediği 18 kesim yeri ise şu şekilde;

“Ali Fındık (Karayusuf Köyü), Baykal Et (Ticaret Borsası Yolu Üzeri), Cem Pakarda (Karaağaç Mahallesi Sığır Yolu Mevkii), Edirne Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisleri Sanayi ve Tic. A.Ş. (Umurbey Mahallesi Büyük Döllük Yolu Üzeri), Ertuğrul Demir (Tarım Açık Cezaevi Yolu Üzeri-Toki Konutları Altı), Hayati Dağcı (Kemalköy Köyü), İsmail Kasap (E5 Karayolu Üzeri Ford Plaza Yanı), İzzet Kuzucu (Kemalköy Köyü), Mansur İriş (İskender Köyü-Öztrakya), Mesut Süzer (Kemalköy Köyü), Savaş Alter (Kirişhane Bahçe Çiftliği), Tuncay Kızanlık (Üyüklütatar Köyü), Zeki Koka (İstasyon Mah. Tekirdağ Cad. No:5), Selami Seleci (Yeniimaret Bademlik Caddesi Başkemer Tabya Sok. No:1), Bülent Karaman (İstasyon Mah. Kumluca Bağlığı Ford Plaza Arkası Taştan Beton Yanı Bülent Karaman Hayvan Çiftliği), Avarız Köyü Muhtarlığı (Avarız Köyü), Petek Sezen Uludoğan (Budakdoğanca Köyü), Nihat Susam (Hıdırağa Köyü No:133 Meşeler Benzin İstasyonu Yanı)”

KURBANLIKTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Komisyon ayrıca, Covid-19 nedeniyle Kurban satış ve kesim yerlerinde maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması gerektiğini ve kurban alan vatandaşlara da şu uyarılarda bulundu, “Kurbanlık hayvanların kulaklarının küpeli olması, Kurbanlık hayvanların pasaport ve nakil belgelerinin bulunması, Kulak küpesi numarası ile pasaporttaki numarasının aynı olması, Kurbanlık dişi hayvanların damızlık niteliği taşımaması, Kesimden sonra kulak küpelerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne teslim edilmesi” gerektiğini bildirdi.

KURBAN KESİM KURALLARI

Komisyon kurban kesim kurallarına da dikkat çekerek, “Cadde, sokak, park ve site içi gibi toplumsal alanlar ile mezarlık, karayolları, nehir ve su kanalları kenarında kurban kesilmeyecektir. Kurban kesimi kesimhane ve kurban komisyonunun belirlediği kesim yerlerinde çevreye zarar vermeden yapılacaktır. Kurbanın kanı, kurbana ait atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve sokak hayvanlarına verilmeyecek, derin çukurlara kireçlenerek gömülerek imha edilecektir. Kurban kesim kurallarına uymayanlara idari para cezası uygulanacaktır” denildi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler