Kurşun tesisine iptal

15.03.2021 22:58

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Edirne'de kurulması planlanan kurşun madeni kırma, eleme ve yıkama tesisinin, çevre ve kamu sağlığı açısından uygun olmadığı yönünde değerlendirerek ÇED sürecinin iptal edildiğini duyurdu.

Kurşun tesisine iptal

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Edirne’de kurulması planlanan kurşun madeni kırma, eleme ve yıkama tesisinin, çevre ve kamu sağlığı açısından uygun olmadığı yönünde değerlendirerek ÇED sürecinin iptal edildiğini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Firmanın ÇED(Çevresel Etki Değerlendirmesi) başvuru talebinde bulunduğu, başvuruda bulunmanın firmalar açısından yasal bir hak olduğu ancak bunun ÇED Olumlu ya da ÇED Gerekli Değildir kararı verileceği anlamına gelmediği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce ilgili Kamu kurumlarımızdan görüşler sorulduğu, konunun kamu sağlığı ve çevresel değerlerimizin korunması için gerekli olan hassasiyet sorumlu Kamu kurumlarımız tarafından en üst düzeyde gösterileceği belirtilmiştir” denildi.

Açıklamada, söz konusu projenin incelenmesi, ilgili Kamu kurumlarından gelen görüşler dikkate alınarak projenin çevre ve kamu sağlığı yönünden uygun olmadığı değerlendirilerek 15.03.2021 tarihinde ÇED sürecinin iptal edildiğini bildirildi.

Açıklamada, “ÇED başvurusu sürecinin ötesinde ilgili Firmanın Edirne Belediyesinden işyeri açma ruhsatı alması yasal bir zorunluluktur. Ruhsat almadan  faaliyete geçmeye teşebbüs eden işyerlerinin kapatılması da yine aynı şekilde yasal bir zorunluluktur” denildi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler