Kuzey Makedonya’da hükümet kurma çalışmaları sürüyor

20.12.2021 18:08

Kuzey Makedonya'da Alternativa ile varılan ortaklık anlaşmasının ardından parti, hükümette yer alacağı isimlerini de duyurdu.

Kuzey Makedonya’da hükümet kurma çalışmaları sürüyor

Kuzey Makedon’da Alternativa ile varılan ortaklık anlaşmasının ardından parti, hükümette yer alacağı isimlerini de duyurdu.

Yeni Balkan’da yer alan habere göre; Başbakan Zoran Zaev, istifasını ne zaman sunacağı konusunda bu hafta içerisinde bir karar vereceğini duyurdu. Zaev’in istifasının ardından da yeni SDSM Genel Başkanı Dimitar Kovaçevski’ye hükümeti kurma görevinin verilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta koalisyon ortaklarıyla yoğun görüşme programı yapılmıştı.

BDİ ile yapılan görüşmede yeni istikrarlı bir hükümetin kurulması için gereken tüm şartların doldurulduğu vurgulanmıştı. Ayrıca yeni hükümetin Bulgaristan’la sorunu çözecek kapasitede olacağı da ifade edilmişti.

Ana muhalefet VMRO-DPMNE Lideri Hristiyan Mickoski ise şubat veya mart aylarında seçim hükümetinin kurulması gerektiğini, en geç mayıs veya haziran ayında da erken seçim yapılması gerektiğini ifade etti.

Kurulması planlanan yeni hükümette Altrernativa tarafından Sağlık Bakanı görevine Bekim Sali, Bilişim Teknolojileri Bakanı görevine Admirim Aliti, Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Görevine Cemail Çupi, Meclis Başkan Yardımcısı görevine Hisni İsmaili teklif edildi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler