Medeni Kanun 96. yılında

18.02.2022 11:24

CHP Edirne Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesinin, kadının insan hakları açısından dev bir adım olduğunu belirterek, “Bu yasa kadını ve erkeği yurttaşlık temelinde eşitlemiştir” dedi.

Medeni Kanun 96. yılında

CHP Edirne Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesinin, kadının insan hakları açısından dev bir adım olduğunu belirterek, “Bu yasa kadını ve erkeği yurttaşlık temelinde eşitlemiştir” dedi.

Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin 96’ıncı yıl dönümü nedeniyle CHP Kadın Kolları 81 il de eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Edirne’de de CHP Edirne Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel parti binasında yaptığı açıklamada, Türk Medeni Kanunu’nun 96 yıl önce TBMM’de kabul edildiğini hatırlatarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, eşitlik ve demokrasi mücadelesine güç katanları sevgi, saygı ve şükranla andıklarını belirtti.

“KADININ İNSAN HAKLARI AÇISINDAN DEV ADIMDIR”

Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesinin, kadının insan hakları açısından dev bir adım olduğunu belirten Güzel, Bu yasa kadını ve erkeği yurttaşlık temelinde eşitlemiştir. Erkeğin çok eşliliği ve tek taraflı boşanmasına ilişkin düzenlemeler kaldırılmış, tek eşle evlilik esası getirilmiştir. Kadınlara boşanma, mahkemede tanıklık yapma, eşit miras, velayet hakkı ve malları üzerinde tasarruf yapma hakkı tanınmıştır” dedi.

“KADIN VE ERKEĞE EŞİT SÖZ HAKKI TANINDI”

Güzel, 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren yeni Türk Medeni Kanunu ile de aile hukuku kurallarının günün değişen koşullarına uygun hale getirildiğini belirterek, “Aile reisi kocadır” hükmü değiştirilmiş, evlilik birliğinde kadın ve erkeğe eşit söz hakkı tanınmıştır. “Evin seçimini kocanın yapacağı” hükmü değiştirilerek, eşlerin oturacakları evi birlikte seçmeleri hüküm altına alınmıştır. Evlilik birliğinin giderlerine yalnız malvarlığı ile değil emekleriyle de katılabilme olanağı sağlanmıştır. Ayrıca evlilik sona erdiğinde evlilik sürecinde edinilen malların paylaşımında eşler arası eşitlik sağlanmıştır” dedi.

AK PARTİ İKTİDARINA KADIN HAKLARI ELEŞTİRİSİ

AK Parti İktidarını kadın hakları konusunda eleştiren Güzel Reyhan Güzel “AK Parti iktidarının kadın erkek eşitliğine inanmayan zihniyeti, her geçen gün kazanılmış haklarımızı aşındırdı. 2017 yılında “müftülere resmi nikah yetkisi” tanındı. Böylece laik hukukun simgesi olan Medeni Kanunu’muzla sağlanan hukuk birliği göz ardı edildi. 2021 yılında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gece yarısı kararı ile kadının yaşam hakkını savunan İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde fesih edildi. Şimdi de kadının nafaka hakkına göz dikildi.  Boşanma sonrasında taraflara üç çeşit nafaka hakkı tanınır. Bunlar; tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakasıdır.  Kaldı ki bu nafaka süresiz değildir. Alacaklının yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü halinde ortadan kalkar. Buna ek olarak, alacaklı tarafın bir başkasıyla fiilen evlenmiş gibi yaşaması, işe girerek yoksulluğunun ortadan kalkması durumunda da mahkeme kararıyla kaldırılabilir. Ayrıca, mali durumların değişmesi halinde nafaka miktarının azalmasına karar verilebilir. Kadınlar tarafından talep edilen yoksulluk nafakasının oranı yüzde 70’tir, çünkü davalara taraf olan kadınların yüzde 45’inin herhangi bir geliri yoktur. Kadın Dayanışma Vakfı’nın 2019 yılında yaptığı bu çalışmaya göre, mahkemeler, nafaka taleplerinin sadece yüzde 8’ini tam olarak kabul etmiştir. Ayrıca nafaka meblağları da kamuoyuna yansıdığı gibi milyonlar değildir. Kadınların sadece yüzde 2’si 2bin TL’nin üstünde nafaka alırken yüzde 66’sı 500 TL’nin altında nafakaya mecbur bırakılmaktadır. Şunu da hatırlatmakta fayda var: bağlanan nafakaların yüzde 50,7’si hiç ödenmemektedir. Tüm kadınları ve eşitlikçi erkekleri Medeni Kanunumuza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bugün bizimle dayanışma içerisinde olan kadın platformlarını, dernekleri, duygu ve düşüncelerimizi paylaşan, çoğaltan herkesi selamlıyoruz” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler