Miçotakis’ten, Oruç Reis açıklaması

14.10.2020 16:35

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Oruç Reis'in yeniden faaliyete geçmesine karşılık açıklamalarda bulundu.

Miçotakis’ten, Oruç Reis açıklaması

http://milletgazetesi.gr’de yer alan haber de, Oruç Reis’in yeniden Doğu Akdeniz’e açılmasıyla ülkemiz Yunanistan’dan yeni bir açıklama geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’nin araştırma gemisi Oruç Reis’i tekrar Doğu Akdeniz’e göndereceğini açıklamasından birkaç saat sonra, Ankara’ya planlanan ziyaretini iptal etti ve temaslar için Atina ve Lefkoşa’ya hareket etti.

“ORUÇ REİS SAHADA OLURSA MASAYA OTURMAYACAĞIZ”

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Alman Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde, Oruç Reis sismik gemisinin Yunan kıta sahanlığında kaldığı sürece ülkemizin Türkiye ile müzakere masasına oturmayacağını söylediği belirtildi.

“MÜZAKERE KOŞULLARINI YARATMAK TÜRKİYE’YE KALMIŞTIR”

Yunanistan’ın tekl taraflı provokasyonlarına değinmeyen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’nin Oruç Reis’i yeniden Doğu Akdeniz’e göndermesini eleştirerek, tek taraflı hareketlerin müzakereleri başlatma çabalarına darbe vuracağını söyledi.

İki ülke arasında yaşanan gerilim konusunda arabuluculuk görevi üstlenen Maas, Ankara ziyaretinin iptali hakkında, “Bugün sadece Lefkoşa ve Atina’ya seyahat etme kararım, bahsettiğimiz güncel gelişmelerden kaynaklanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler