6.7 C
Edirne
23:59 - 3 Nisan 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Bölge Haberleri

Milli Koleksiyon Bağı’nda, 1439 yerli üzüm genotipi korumaya alındı

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü, “Türkiye Asma Genetik Kaynaklarının Belirlenmesi, Muhafazası ve Tanımlanması Üzerinde Araştırmalar” projesi kapsamında oluşturulan Milli Koleksiyon Bağı’nda, 1439 yerli üzüm genotipinin korumaya alındığını bildirdi.

Enstitüden yapılan açıklamada, Anadolu’nun, asmanın ana vatanlarından biri olarak kabul edildiği belirtildi.

Türkiye’de asma yetiştiriciliğinin oldukça eskiye dayandığı ve çok miktarda üzüm çeşidi bulunduğu aktarılan açıklamada, bu zenginliğin korunabilmesi amacıyla Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 1965 yılında, “Türkiye Asma Genetik Kaynaklarının Belirlenmesi, Muhafazası ve Tanımlanması Üzerinde Araştırmalar” projesinin başlatıldığı kaydedildi.

Enstitünün, Türkiye genelinde asma genetik kaynaklarının muhafazasından birinci derecede sorumlu olduğu vurgulanan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“2020 yılı itibarıyla 1439 yerli üzüm genotipi Milli Koleksiyon Bağı’nda koruma altına alınmıştır.
Bunun yanı sıra 93 yabancı, 31 anaç çeşit ve klonları ile beraber bu sayı 1563 aksesyona ulaşmaktadır. Çalışmalarımızın ana amacı, ülkemizin asma genetik kaynaklarının muhafazası olmakla birlikte bu genotiplerin kimlik tanımlamalarının yapılması ve kullanım olanaklarının araştırılması amaçlar arasındadır. Kurumumuz bünyesinde üzüm genotiplerimizin yaprak ve çekirdek herbaryumları da bulunmaktadır. Çalışmalarımız geçmişten günümüze aynı titizlikle devam etmektedir”dedi.

(AA)

Diğer Haberler

Lalapaşa’da sokak hayvanları belediye tarafından besleniyor

Son Haber

Tarihi bina küle döndü

Son Haber

Tekirdağ’ın yüksek kesimlerine kar yağdı

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla