“Nesli tükenmekte olan hayvanlar gibi korunmalılar”

25.07.2022 10:37

Kurban Bayramı’nda damızlık hayvanlarının satışına izin verilmediğini hatırlatan Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, dişi hayvanların nesli tükenmekte olan hayvanlar gibi koruma altına alınması gerektiğini söyledi.

“Nesli tükenmekte olan hayvanlar gibi korunmalılar”

Tüm dünyada hayvan sıkıntısı olduğunu kaydeden Suiçmez, dişi hayvanların koruma altına alınmasını isteyerek “Dişi anaç hayvan varlığımızı çok önemsiyorum ben. Kesinlikle böyle özel koruma altına alınması lazım diyorum. Nesli tükenmekte olan hayvanları koruma kanunu gibi korumak gerek. Bunu geç kalırsak birkaç sene daha bu işi yapamazsak ondan sonra yapmaya kalksak da çok süre geçecek”şeklinde ifadelerine yer verdi.

“KURBAN BAYRAMI’NDA DİŞİ ANAÇ HAYVANLARI SATIŞI YASAKLANMIŞTI”

Mustafa Suiçmez “Tarım il müdürlüklerimiz damızlık vasfı taşıyan hayvanları şimdi Tarım İl Müdürlüğü bunları tarım il müdürlükleri ama benim bildiğim kadarıyla damızlık vasfı taşıyan hayvanlara kurbanlık izni verilmedi. Yani üretimden düşük işte bazen öyle hayvanlar oluyor. Düve dahi olsa, inek olmasa dahi işte bu ikiz eşi oluyor mesela. İkiz eşinden döl tutmuyor hayvan. Döl tutmayan hayvanlar genelde dişi hayvanlar. Dört tutmasını artık şeyini tamamlamış. Bizim bildiğimiz bunlar kurbanda oldu. Ama en sağlıklı veri tabii tarım il müdürlüklerinin elinde vardır. Çünkü kontrolleri onlar yapıyor. Yasal olarak yasak. Yani üretime devam edebilecek hayvanları ki doğrusu da bu. Yani bir hayvan üretim yapmaya devam edecekse, sağlığı yerindeyse. Üretici kısmı da tabii ihtiyacı var. Yani onu satmak zorunda ama damızlık olarak satmasında damızlık olarak değerlendirilmesinde fayda var”dedi

“DİŞİ HAYVANLAR, NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLAR GİBİ KORUNMASI LAZIM”

Dişi hayvanların korunması için yetkililerin önlem alması gerektiğini vurgulayan Suiçmez “Dişi anaç hayvan varlığımızı çok önemsiyorum ben. Kesinlikle böyle özel koruma altına alınması lazım diyorum. Nesli tükenmekte olan hayvanları koruma kanunu gibi korumak gerek. Bak dişi hayvan varlığı tükenmekte olan hayvanlar gibi benzetme yapıyorum. Bak bunu şu anda yaparsak önleyeceğiz. Bunu geç kalırsak birkaç sene daha bu işi yapamazsak ondan sonra yapmaya kalksak da çok süre geçecek. Çünkü bir dişi hayvanın üretim yapabilmesi için iki buçuk yıla ihtiyaç var. 2 buçuk yıldan önce dişi hayvanın olsa da asla. Dana öyle değil. Mesela erkek hayvanda et pozisyonunu 10 iki ayda ete çevirebilirsin. 9 ayda bile çevirebilirsin ete. Yani bir erkek danayı 9 aylık, 10 aylık, 11 aylık hibesi yaptığında bunu ete çevirebilirsin. Yani yaşını zaten geldiğinde mükemmel olur . İşte iyi baktığında erkek dana. Eti döndürmek daha kolay orada. Ama süt üretimini elde etmek 2 buçuk yıl. Bunu kaybettiğinde ete de yansıyor. Nasıl yansıyor? Eti verecek danayı da o ana üretiyor. Doğuruyor yani doğumunu yapıyor. Onun için ben hep diyorum bak dişi hayvan. Bizim anaç hayvanlarımızı özel bir şeyle en azından geçici bir süre. 1 yıl olur, 2 yıl olur. Ciddi bir kontrol altına almamız lazım. Yani destekleme modelleriyle, teşvik modelleriyle.  O adamın ihtiyacı varsa o düveyi satmaya ihtiyacını bir şekilde giderelim. O dişi hayvanı üretime katsın yani. Üretimden çıkmasın. Üretimden çıktığın anda 2 buçuk yılın gitti. Erkek hayvan öyle değil. Erkekte dediğim gibi 12 ayda eti döngüye girer et pozisyonu. Ama süt, süt ürünleri peynir girmez abi. İki buçuk yıldan önce asla verim yaptıramazsın”dedi

“TÜM DÜNYADA HAYVAN SIKINTISI VAR, ANAÇ HAYVANLARI KORUMA ALTINA ALALIM”

Hayvan sıkıntısının tüm dünyada olduğunun altını çizerek anaç hayvanların korunması çağrısında bulunan Mustafa Suiçmez “Ben diyorum yani burada en azından bu sıkıntılı dönemler geçene kadar bu özellikle dişi hayvanlarımızla ilgili, anaç hayvanlarımızla ilgili tekrar bir değerlendirme yapalım. Bunu bir koruma altına alalım. Bu çok önemli. Bu bizim  öz varlığımız çok önemli. Yoksa dışarılarda da geziyoruz. Yani dışarılarda da öyle hayvan kalmış falan filan, yok öyle bir şey. Sıkıntı var tüm dünyada. Bizim ihtiyacımız var, dişi hayvanlarımıza çok önem vermemiz lazım”şeklinde noktaladı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler