Okul servis ücretleri belli oldu

01.09.2022 11:31

Okulların açılmasına kısa bir süre kala Edirne Belediye Meclisi’nin Ağustos ayında öğrenci taşıyan servis araçlarına yönelik yaptığı zam ile birlikte en kısa mesafe 490 lira, en uzun mesafe ise 760 lira oldu.

Okul servis ücretleri belli oldu

Okulların açılmasına kısa bir süre kala Edirne Belediye Meclisi’nin Ağustos ayında öğrenci taşıyan servis araçlarına yönelik yaptığı zam ile birlikte en kısa mesafe 490 lira, en uzun mesafe ise 760 lira oldu. Edirne Servis Araçları Odası Başkanı Göksel Çakman, geçen yıla göre girdilerin yüzde 300 ile yüzde 500 oranında arttığını belirterek, halkımızı ve esnaf arkadaşlarımızı mağdur etmeden en uygun tarifenin belirlendiğini söyledi.

Edirne Servis Araçları Odası Başkan Göksel Çakman, okulların açılması sayılı günler kala öğrenci servis ücretleri ve okul servislerine yönelik açıklamada bulundu.

Çakman, İlimizde öğrenci taşıyan S plakalı araçların servis ücretlerinin Edirne Belediye Meclisi’nin 5 Ağustos tarihli toplantısında belirlendiğini hatırlattı.

GİRDİLER YÜZDE 300 İLA 500 ARTTI

2022-2023 Öğretim yılında, Covid-19 pandemisi ve sonrasında oluşan ekonomik krizi nedeniyle zammın kaçınılmaz olduğunu söyleyen Çakman, geçen yıla göre girdilerin yüzde 300 ila yüzde 500 oranında arttığını ve halkımızı ve esnaf arkadaşlarımızı mağdur etmeden en uygun tarifenin belirlendiğini söyledi.

EN KISA MESAFE 490, EN UZUN MESAFA 760 LİRA OLDU

Çakman, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nda uygulanacak olan öğrenci servis ücretlerinin ise 0-3 km 490 lira, 3-6 km 590 lira, 6-10 km 680 lira, 10-15 km 760 lira 15 km’yi aşan her km için ise 19 lira ödeneceğini, rehber personel olması gereken araçlara fiyatın üzerine ise 150 lira rehber ücreti ekleneceğini bildirdi.

OKUL SERVİS ŞOFÖRÜ VE REHBER PERSONEL KURSU AÇILACAK

Okul servis araçlarında çalışacak şoför ve personelin Milli Eğitim Bakanlığınca açılacak kursa katılmaları ve belge almalarının zorunlu olduğuna dikkat çeken Çakman, “Belgesiz şoför ve rehber personelin çalışması yasaktır. Bu nedenle Eylül ayı içerisinde Edirne Halk Eğitim Merkezinde okul servis şoförü kursu ve rehber personel kursları ücretsiz olarak açılacaktır. Katılmak isteyenlerin halk eğitim merkezine başvurması gereklidir” dedi.

KORSAN SERVİSE DİKKAT

Korsan taşımacılığı da dikkat çeken Çakman, 03.06.2012 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6321 sayılı kanun ile değişiklik yapılan 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunun değişikliği ile belediyeden izin belgesi almaksızın öğrenci taşıyan araçlara ve araçlardan faydalanan öğrenci velilerine 607 TL ceza kesileceğine değindi, ve velileri uyardı.

Çakman, “Çocuklarınızı korsan tabir ettiğimiz (S) plakasız ve belgesiz araçlara, hususi otolarla  ve taksiler ile servis yaptırmayın. Çünkü servis şoförleri eğitimli belgelidir. Servis araçları özel donanımlı ve güvenli araçlardır. Çocuklarımızın can güvenliği için belgeli (S) plakalı öğrenci servis araçlarımızdan faydalanmaları gerekiyor. Bu nedenle velilerimize burada önemli görevler düşmektedir. Çocuğunuzu bindirdiğiniz aracın (S) plakalı araç olması ve belediyeden gerekli izinlerini almış araç olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Çakman, ayrıca, yeni eğitim ve öğretim yılında başta öğrenci ve öğretmenlere hayırlı uğurlu olması ve başarılı bir yıl geçirmesi dileklerinde bulunarak, esnafa da kazasız belasız bir dönem geçirmesini temennisinde bulundu.

Kaynak: Salih Akan

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler