Salgınla mücadele önlemleri belirlendi

13.06.2020 16:17

Salgınla mücadele önlemleri belirlendi

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in emri uyarınca 15 ile 30 Haziran tarihleri arasındaki dönemde toplu ulaşım araçları, kamusal önem taşıyan yerler, ticaret mekanları, eczane ve sağlık kuruluşlarında maske veya diğer koruyucuların takılması zorunluluğu devam edecek. Kamuya açık diğer tüm yerlerde maske takılması tavsiyesi geçerli.

El dezenfeksiyonu ve hijyen, akut solunum hastalığı belirtileri bulunan kişilerin çalışma alanlarına giriş yapmalarına izin verilmemesi, aynı aileden olmayan kişiler arasında 1,5 metrelik mesafe ve bunun mümkün olduğu yerlerde uzaktan çalışma ile ilgili kurallar uygulanmaya devam edecek.

Covid-19 tanısı konulan hastalar, hastaneden taburcu olduktan sonra 14 günlük karantinaya alınacak artık.

15 Haziran öncesinde 28 günlük izolasyon zorunluluğu yönünde verilen talimatlar bölge sağlık müfettişliği müdürlerinin emri ile 14 günlük karantina süresi dolduktan sonra ve bir negatif Covid-19 test sonucu alındıktan sonra kaldırılacak. Hastanelerde görüşlere izin verilmeyecek.

Disko, piyano bar ve gece barları ziyaretleri ve kapalı alanda 10’dan çok kişinin katılımı ile yapılan toplu kutlamalara izin verilmemektedir.

Açık hava ve kapalı alan spor etkinlikleri, doluluk oranının yüzde 50’yi geçmemesi ve seyirciler arasında birer boş koltuğun bırakılması şartı ile yapılacak.

Doluluk oranının yüzde 50’nin altında olması şartı ile kongre, konferans, seminer ve fuarlar olduğu gibi tiyatro, konser ve sahne temsili gibi kültür ve eğlence etkinlikleri de yapılabilecek.

Kaynak:(https://www.bnr.bg/tr)

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler