Saraybosna Film Festivali’ne görkemli açılış

14.08.2021 13:18

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 27'ncisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali, Ulusal Tiyatro önünde tertiplenen açılış töreniyle başladı.

Saraybosna Film Festivali’ne görkemli açılış

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bu yıl 27’ncisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali, Ulusal Tiyatro önünde tertiplenen açılış töreniyle başladı.

Balkan News’te yer alan habere göre; Ulusal Tiyatro’da gerçekleştirilen törenin başlangıcında dünya genelinden prestijli isimlerin katılımıyla kırmızı halı geçişi yapıldı.

Alman yönetmen Wenders’e Saraybosna’nın kalbi ödülü

Festivalin en prestijli ödüllerinden “Saraybosna’nın Kalbi” ödülüne bu yıl film sanatına sağladığı katkılar nedeniyle Alman yönetmen Wim Wenders layık görüldü.

Festival, TRT yapımı filmle başladı

Festival, Oscar ödüllü Boşnak rejisör Denis Tanoviç’in yönettiği TRT yapımı “Komşuluk Halleri” filminin gösterimiyle başladı.Birbirine komşu iki köfte ustasının hikayesini perdeye taşıyan film, başta Saraybosna ve Mostar’da olmak üzere birçok noktada gösterime konuldu.

Bu yılki festivalde TRT yapımı ve TRT ortak yapımı 5 film de yer alıyor. Bunlar, Jasmila Zbanic’in üstlendiği TRT ortak yapımı ve Oscar adayı “Quo Vadis, Aida?”, Denis Tanoviç’in “Komşuluk Halleri”, Cem Özay’ın “Af”, Selman Nacar’ın “Tereddüt Çizgisi” ve Bekir Bülbül’ün “Bir Tutam Karanfil” filmlerinden oluşuyor.

Uzun metrajlı film, belgesel, kısa film ve öğrenci filmi olmak üzere dört yarışma bölümünden oluşan festivalde toplam 47 film yarışıyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler