Savunma Bakanı: Türkiye’ye yardım sağlamaya devam etmeye hazırız

21.02.2023 16:28

Savunma Bakanı Dimitır Stoyanov ile Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Savunma Bakanlığında bir araya geldi.

Savunma Bakanı: Türkiye’ye yardım sağlamaya devam etmeye hazırız

Savunma Bakanı Dimitır Stoyanov ile Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Savunma Bakanlığında bir araya geldi. Stoyanov, depremin ardından Bulgaristan’ın yardım elini uzatan ilk ülkeler arasında olduğunu hatırlattı ve “Savunma Bakanlığı, Türkiye’ye gerekli insani yardımı sağlamaya devam etmeye hazır” dedi.

BNR Türkçe’de yer alan habere göre; Büyükelçi Aylin Sekizkök, bunun iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Bulgaristan’ın gösterdiği en güçlü dayanışma jesti olduğuna dikkat çekerek teşekkür etti. Bulgaristan’ın yaptığı yardımın son derece değerli olduğuna işaret eden Büyükelçi Sekizkök, “Şu ana kadar size komşu, dost diye hitap ettik. Artık size kardeşlerimiz olarak hitap ediyoruz. Facianın ardından ilk saatlerde askeri uçaklarla kurtarma ekiplerinizi göndererek çok sayıda insanı enkaz altından çıkardınız” dedi.

Savunma Bakanlığı’nın bildirdiği üzere, son verilere göre, yaşanan depremler sonrasında şu ana kadar 41 000 kişi hayatını kaybetti, 2 milyon kişi ise evsiz kaldı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler