Sırbistan kışın enerji ithalatı için 3 milyar avro ayırıyor

16.09.2022 20:30

Sırbistan Enerji Bakanı Zorana Mihajlovic, Sırbistan'ın artan elektrik ve ısıtma tüketimi giderlerini karşılamak için ekim ve mart ayları arasında elektrik, gaz ve akaryakıt ithalatına 3 milyar avro veya yıllık gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 4,5'ini ayırmayı planladığını söyledi.

Sırbistan kışın enerji ithalatı için 3 milyar avro ayırıyor

Sırbistan Enerji Bakanı Zorana Mihajlovic, Sırbistan’ın artan elektrik ve ısıtma tüketimi giderlerini karşılamak için ekim ve mart ayları arasında elektrik, gaz ve akaryakıt ithalatına 3 milyar avro veya yıllık gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 4,5’ini ayırmayı planladığını söyledi.

Balkan News’te yer alan habere göre; Ülke, bir önceki yılın aynı döneminde gaz ve elektrik ithalatına 1,65 milyar avro harcadı.

Mihajlovic, paranın büyük bir bölümünün ülkenin ihtiyacının beşte birini karşılayacak elektrik ithalatına gideceğini söyledi.

Avrupa Birliği adayı ülke, elektriğinin yaklaşık üçte ikisini kömürle çalışan kömür santrallerinden, geri kalanı ise hidro, rüzgar ve güneş enerjisinden karşılıyor.

Mihajlovic, devlete ait elektrik şirketi EPS’nin 2,600 MWh satın alınması konusunda Azerbaycan ile anlaştığını ve Belgrad’ın bu elektriğin iletilmesi konusunda Türkiye ile görüşme halinde olduğunu söyledi. Mihajlovic, Macaristan’dan ek elektrik ithalatının da görüşüldüğünü söyledi.

Kömür talebini yerli üretim ve Bosna, Bulgaristan ve Karadağ’dan yaptığı ithalatla karşılayan Sırbistan, başta Bulgaristan, Bosna, Romanya ve Yunanistan olmak üzere 2,5 milyon ton ilave kömür ithal etmeyi planlıyor.

Mihajlovic, Sırbistan’ın Rusya’dan ham petrol ithalatını durduracağını ve Rusya’ya uygulanan AB yaptırımlarına uymak için 1 Kasım’dan itibaren ağırlıklı olarak Irak ham petrolüne geçeceğini söyledi.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler