Sosyal mesafe hak getire!

31.10.2020 11:33

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Edirne'deki koronavirüs vaka artış oranını yüzde 91 olarak açıklaması tedirginlik yaratırken, her cuma günü kurulan ve ‘sosyete pazarı’ olarak bilinen Ulus Pazarı’nda ise bilindik manzaralar yaşandı. Omuz omuza alıveriş yapan vatandaşların sosyal mesafe kurallarını hiçe saymaları dikkat çekti.

Sosyal mesafe hak getire!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Edirne’deki koronavirüs vaka artış oranını yüzde 91 olarak açıklaması tedirginlik yaratırken, her cuma günü kurulan ve ‘sosyete pazarı’ olarak bilinen Ulus Pazarı’nda ise bilindik manzaralar yaşandı. Omuz omuza alıveriş yapan vatandaşların sosyal mesafe kurallarını hiçe saymaları dikkat çekti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de normalleşme sürecinin ardından yeniden tırmanışa geçen koronavirüs vaka sayıları tedirgin etmeye devam ediyor. Kentin en işlek pazarı olan Ulus Pazar’ı her Cuma günü olduğu gibi dün de kuruldu.

Pazar’a başta Bulgar ve çevre illerden gelen vatandaşlar adeta akın etti. Alışveriş yapan vatandaşların tezgahlarda oluşan yoğunlukta sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği, neredeyse iç içe alışveriş yaptığı görüldü. Aşırı yoğunluğun olduğu pazarda vatandaşların bazılarının maskeyi olması gerektiği gibi takarken, bazıları ise çenelerine indirerek alışverişe devam etti.

BAKAN KOCA NE DEMİŞTİ!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası İstanbul’da vaka sayılarının, Türkiye’nin yüzde 40’ına ulaştığını ve İstanbul’a yakın illerde vaka sayısının artış gösterdiğini söylemiş ve Edirne’deki artış oranının yüzde 91 olduğunu açıklamıştı.

Bakan Koca, şunları söylemişti; “Son 7 günde ortalama vaka artışı, geçen ayın ortalamasından yüzde 85 fazladır. Oran, 16,5 milyon nüfusla birlikte düşünüldüğünde korkutucudur. Artış, İstanbul’a günlük gidiş gelişlerin fazla olduğu şehirlerde de yüksektir. İstanbul’un yakın temaslısı diyebileceğimiz Balıkesir’de ve Tekirdağ’da yüzde 96, Bilecik ve Düzce’de yüzde 99, Edirne’de yüzde 91, Bursa’da yüzde 84, Sakarya’da yüzde 76, Kırklareli’nde yüzde 71, Kocaeli’nde yüzde 63’tür. Sadece sayılan iller değil, tüm Türkiye, İstanbul’un temaslısıdır. Gelişme, salgınla mücadelede 83 milyonu ilgilendirmektedir. İstanbul’da durumu kontrol altına alamazsak, salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler