Srebrenitsa Soykırımı’nın üzerinden 26 yıl geçti

12.07.2021 14:13

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995 yılının Temmuz ayında yaşanan soykırımda öldürülen ve bedenlerine yıllar sonra ulaşılan 19 şehidin kalıntıları, soykırımın 26. yıl dönümünde Srebrenitsa’da düzenlenen anma ve cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Srebrenitsa Soykırımı’nın üzerinden 26 yıl geçti

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995 yılının Temmuz ayında yaşanan soykırımda öldürülen ve bedenlerine yıllar sonra ulaşılan 19 şehidin kalıntıları, soykırımın 26. yıl dönümünde Srebrenitsa’da düzenlenen anma ve cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Balkan News’te yer alan habere göre; Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Şefik Caferoviç, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, Sırbistan İslam Birliği Meşihatı Başkanı Muamer Zukorliç ve Sırp siyasetçi Çedomir Yovanoviç’in de aralarında bulunduğu, Bosna Hersek ve bölgeden birçok liderin katıldığı anma töreninde Türkiye’yi T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam temsil etti.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle sınırlı katılım ve katı tedbirler altında gerçekleştirilen cenaze töreni, epidemiyolojik durumun iyileşmesiyle birlikte bu yıl Bosna Hersek’in dört bir yanından gelen katılımcıların iştirakıyla kalabalık bir merasimle yapıldı. Bazılarında sadece birkaç kemik parçası bulunan tabutlar, Bosnalı Müslümanların altın zambaklı bayraklarına sarılı halde defin alanına taşındı.

Bosna Hersek Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç, cenaze namazının ardından yaptığı duada, “Bugün Potoçari’deki mezarda en sevdiklerimizi namaz ve dualarla anmak üzere bir araya geldik. Bu mezaristana yaptığımız her ziyaret, birbirine susamış ruhlara huzur veren kesintisiz ve canlı bir sohbet mahiyetinde. Bizler şehitlerimizin hayatta olduklarına, ziyaretlerimizin ve okuduğumuz her Fatiha’nın onları mesud ettiğine inanıyoruz” dedi.

Kavazoviç’in kıldırdığı cenaze namazının ardından toprağa verilen şehitlerin isimleri şöyle;

1939 doğumlu Veysil Hamzabegoviç, 1977 doğumlu Muhidin Mehmedoviç, 1978 doğumlu Fikret Kiveriç, 1951 doğumlu Ramiz Selimoviç, 1976 doğumlu Esnaf Haliloviç, 1971 doğumlu Zilha Deliç, 1976 doğumlu Muamer Muyiç, 1947 doğumlu Mehmed Beganoviç, 1944 doğumlu Hayro Alyiç, 1967 doğumlu Yusuf Alyiç, 1968 doğumlu Zayim Hasanoviç, 1971 doğumlu Asim Nukiç, 1979 doğumlu Azmir Osmanoviç, 1969 doğumlu Nezir Dautoviç, 1950 doğumlu İbrahim Avdagiç, 1948 doğumlu Yusuf Haliloviç, 1955 doğumlu Salih Cananoviç, 1939 doğumlu Meho Karahociç, 1932 doğumlu Husein Kurbaşiç.

Srebrenitsa’da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladiç komutasındaki Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edilmişti. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda hunharca katletti ve toplu mezarlara gömdü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Törenin ardından Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verilen şehit sayısı 6671’e yükseldi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler