Süpürgecilik yok olmak üzere

20.08.2021 11:34

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Uzunköprü’nün Süleymaniye köyünde kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında olan süpürge üreticilerini ziyaret etti.

Süpürgecilik yok olmak üzere

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Uzunköprü’nün Süleymaniye köyünde kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında olan süpürge üreticilerini ziyaret etti. Gaytancıoğlu, süpürge üreticilerinin zor şartlar altında üretim yaptıklarını belirterek, “Süpürgecilik kaybolan mesleklerden biri olduğu için maalesef artık yok olmaktadır”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’ne bağlı Süleymaniye köyün süpürge üretimi yapan üreticilerle bir araya gelerek sıkıntılarını dinledi.

Gaytancıoğlu, “Uzunköprü Süleymaniye köyümüzde süpürge üretimi yapan üreticilerimizle buluştuk. Balkan savaşı yıllarında Bulgar zulmünden ötürü atalarımızın yiyecek bulamadıkları için süpürge tohumundan ekmek yaparak yedikleri aklıma geldikçe ve üreticilerin çok zor koşullarda süpürge üretimi yaptıklarını bildiğimden devletin hiç desteklemediği bir üretim şekli olmasına ciddi anlamda içerledim. Aynı zamanda süpürgecilik kaybolan mesleklerden biri olduğu için maalesef artık yok olmaktadır. Üreticiler, ‘köylerimizde genç nüfus yok ve bizlerinde artık yaşı geçiyor ve bizden sonra bu üretimde bitecektir’ diyorlar” dedi.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler