Süt üreticisine ek fiyat sağlandı

18.01.2022 11:15

Edirne Köy Kalkındırma ve Kooperatifleri Birliği (KÖY-KOOP) Başkanı Ahmet Erken, 2022 yılında üreticinin eline geçecek süt fiyatlarını değerlendirdi. 

Süt üreticisine ek fiyat sağlandı

Edirne Köy Kalkındırma ve Kooperatifleri Birliği (KÖY-KOOP) Başkanı Ahmet Erken, 2022 yılında üreticinin eline geçecek süt fiyatlarını değerlendirdi.  Başkan Ahmet Erken, Ulusal Süt Konseyi’nin toplantısından sonra soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatının 4 lira 70 kuruş olduğunu ve süt sanayicileri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda üreticinin 10 kuruş daha fazla alacağını duyurdu.

“10 KURUŞ DAHA DESTEK”

Edirne Köy- Koop Başkanı Ahmet Erken, “Bildiğimiz gibi Bakanlığımız, Ulusal Süt Konseyi ve merkez birliklerinin katılımı doğrultusunda 2022 yılının süt fiyatları 29 Kasım’da açıklandı. 8 Aralık’tan sonra 4 lira 70 kuruş fatura bedeli açıklanmıştır. Bu referans fiyatı. Bizim yapmış olduğumuz toplantılar sonucunda süt sanayicisinden ilave 10 kuruş daha soğutma bedeli alarak sütün fiyatını 4 lira 80 kuruşa çıkmıştır. Artı kazan ve tonaja göre 4 kuruşa kadar ilaveler vardır. Var olacak sözleşmeleri bu şekilde dörtlü yaptık. Bu fiyatlar ilk başta açıklandığında üreticimizin her ne kadar memnuniyeti olsa da daha sonra hızlı bir şekilde doların ve yemin hızlı bir şekilde girdi maliyetlerinin yükselmesinden kaynaklanan üreticinin tedirginliği oldu. Bu arada hayvan satımları, inek takımları da elden çıkarma söz konusu oldu. Ama bizim yapmış olduğumuz girişimlerde sanayiciden de almış olduğumuz 10 kuruş soğutma bedeliyle süt üreticisinin müstahsil fiyatı 4 lira 60 kuruştan üreticiye kesilecektir. Artı 20 kuruşta soğutma bedelleri, kooperatif bedelleri, su bedelleri olarak kooperatiflere veya süt üreticisine ödenecektir” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler