“Tarihi kitabe 100. yılda yerine konulmalı”

08.01.2022 11:41

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne Valiliği’nin tarihi Paşa Kapısı’nın üzerinde bulunan kitabenin Edirne’nin Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. yılında aslına uygun olarak tekrar yerine konması gerektiğini söyledi.

“Tarihi kitabe 100. yılda yerine konulmalı”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne Valiliği’nin tarihi Paşa Kapısı’nın üzerinde bulunan kitabenin Edirne’nin Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. yılında aslına uygun olarak tekrar yerine konması gerektiğini söyledi. Çakırlar ayrıca, tarihi kitabe ile ilgili olarak da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne Valiliği’nin tarihi Paşa Kapısı’nın üzerinde bulunan kitabeye ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Tarihi kitabede “Şer’ü kanûn ile burda kurulur hep dîvân.” mısrasının yazılı olduğunu belirten Milletvekili Çakırlar, “Yunanlıların Edirne’yi işgali sırasında şehrimizdeki birçok kamu kurumu ve dini ibadet alanları yağmalandığı için bahse konu tarihi kitabede ortadan kaldırılmıştır. Günümüze kadar ise bu konu hakkında herhangi bir çalışma yapılmamıştır” dedi.

Paşa Kapısı’nın tarihi önemini gelecek nesillere anlatmak adına tarihi kitabenin tekrar aslına uygun bir şekilde yerine konulması gerekmekte olduğunu belirten Milletvekili Çakırlar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “Edirne’nin Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. yılında kitabe aslına uygun olarak tekrar yerine konulacak mıdır?” diye sordu.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler