Reklam vermek isitermisiniz?

Tava ciğer dürüm oldu

15.10.2020 09:57

Koronavirüs salgını nedeniyle hem ciğer sektörünü hem de ekonomiyi hareketlendirmek için harekete geçen ciğerci dükkanı sahibi Erdal Akgün, ‘Dürüm Tava Ciğer’ satışları ile sektöre farklı bir tat ve hareketlilik getirdi.

Tava ciğer dürüm oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle hem ciğer sektörünü hem de ekonomiyi hareketlendirmek için harekete geçen ciğerci dükkanı sahibi Erdal Akgün, ‘Dürüm Tava Ciğer’ satışları ile sektöre farklı bir tat ve hareketlilik getirdi.

Edirne’nin meşhur tava ciğeri ile lavaşı buluşturan Erdal Akgün ve ekibi, yaşanılan Kovid-19 sürecinde vatandaşlara farklı bir yaklaşım için ‘Dürüm Tava Ciğer’ satışlarına başladı. Ekibi ile beraber bulduğu bu yeni tadı sosyal medyada paylaşan Akgün, ertesi gün 25 sipariş geldiğini, sonraki günlerde ise bu sipariş sayısının 30-40’ları bulduğunu kaydetti. Lavaş ile tava ciğerin buluşmasının kilo alımını da düşürdüğüne dikkat çeken Erdal Akgün, Dürüm Tava Ciğerin ekmeğe göre dörtte bir oranında tüketim sağladığını da belirtti.

“ZOR ŞARTLAR İNSANLARI BAŞKA BULUŞLARA İTİYOR”

Pandemi ile birlikte sektörü hareketlendirmek isteyen Erdal Akgün, Dürüm Tava Ciğer’in sadece ciğer değil lavaş yapan başka bir esnafında kazanmasını sağladığını söyleyerek “Zor şartlar insanları başka buluşlara itiyor. Ben bu işin sadece patronuyum. Personelimizle bir toplantı yaptım. Dedim ki çocuklar bir şeyler bulun. Biz Akgünler Ciğercisi olarak daha önce yoğurtlu biberi müşteriye ilk önce biz sunduk. Söyledim personellerimize, bir şeyler bulun enteresan olsun. Özel bir şey olsun anlamında. Ama bir taraftan da Edirne’mize katkısı olsun diye düşündük. Konuştuk. İş tutacağa benziyor. Böyle olursa bundan sadece ciğer satan, ciğeri alıp pişiren değil lavaşı yapan kardeşimize de bir anlamda bizlerin ekonomik faydası oluyor. Baktım iki gün sonra çocuklar bu şekilde bir şey düşündüklerini, yapıp kendilerinin yediğini ve benimde denememi istediler” dedi.

“DÜRÜM TAVA CİĞER’LE EKMEĞİN DÖRTTE BİRİ KADAR TÜKETİYORSUN”

Lavaş içinde sunulan tava ciğerin ekmeğe göre daha düşük kilo oranı sağladığını ve aynı şekilde doyurduğunun altını çizen Erdal Akgün “Gerçekten ben güzel bir lezzet olarak algıladım. En azından ekmek tüketimini azaltıyor. Kilonun en büyük sorunlarından bir tanesi de fazla ekmek tüketmek diye düşünüyoruz. Lavaşla birlikte neredeyse dörtte bire düşmüş oluyor. Ekmeğe göre farkı az hamur tüketiyoruz. Yani beyazı az tüketiyoruz. Hem de doyurucu. Midenin hazmını da hızlandırıyor lavaş. İçinde ki ciğerle birlikte yine de hacmi ekmek kadar büyük olmuyor. Normalde bir ekmek kadar doyuyorsun ama aslında ekmeğin dörtte biri kadar tüketmiş oluyorsun. Hem karın hem göz doyuyor. Gerçekten güzel bir lezzet. Yavaş yavaş siparişler hızlanmaya başladı. Bana da tutacak gibi geliyor” dedi.

“GÜNDE 30-40 DÜRÜM TAVA CİĞER SİPARİŞİ ALIYORUZ”

Dürüm Tava Ciğerin ilk gün sosyal medyada paylaşılması sonrası siparişlerin geldiğini, müşterilerinde geri dönüşlerde çok memnun olduğunu söyleyen Akgün, “Enteresan bir lezzet olarak görüyor vatandaşımız. Güzel bir lezzet olarak görüyorlar. Biz Akgünler Ciğercisi olarak düşüncemizden dolayı teşekkür ediyor müşterimiz. Çita her gün git gide yükseliyor. Fiyat farkı standart denilen ciğerle bir farkı yok. Yarım porsiyonu tamamen lavaşa sardırıyoruz. Yeni bir lezzet olmasına rağmen ben bunu internet ortamında paylaştım. Ertesi sabah saat 10 buçuk gibi yavaş yavaş siparişler gelmeye başladı. O gün 20-25 sipariş aldık. Dönüşler müşterimizden çok iyi, teşekkür ediyorlar. Şu anda günde 30-40 dürüm ciğere siparişine çıkmış durumdayız” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler