TGD, Edirne’nin Kurtuluşunu kutladı

25.11.2021 00:05

Trakya Gazeteciler Derneği (TGD) Başkanı Orhan Doğan, “Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.yılını büyük bir coşku ve mutlulukla kutluyoruz” dedi.

TGD, Edirne’nin Kurtuluşunu kutladı

Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Doğan Yönetim Kurulu adına, Edirne’nin Kurtuluşunu 99. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Büyük bir coşku, mutluluk ve Ata’ya özlemle Edirne’nin kurtuluşunu kutluyoruz” dedi.

Doğan Açıklamasında, “Edirne’nin Kurtuluşu, iki farklı tarihi olayı ifade eder. Bunlardan birincisi Osmanlı kuvvetlerinin I. Balkan Savaşı’nda Sırp ve Bulgar kuvvetlerine karşı kaybettiği Edirne Muharebesi ile Osmanlı idaresinden çıkan ve Londra Konferansı ile Bulgaristan Krallığı’na bırakılan şehrin, II. Balkan Savaşı sırasında Enver Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından 21 Temmuz 1913 günü geri alınması olayıdır.

İkincisi ise I. Dünya Savaşı sırasında Mondros Mütarekesi sonrası Yunan kuvvetlerince 25 Temmuz 1920’de işgal edilen Edirne’nin, Mudanya Ateşkesi gereğince 25 Kasım 1922 tarihinde Türk Ordusunca teslim alınmasıdır. Günümüzde 25 Kasım tarihi “Edirne’nin Kurtuluşu” olarak kutlanmaktadır. 25 Kasım, Edirne için azmin, özgürlüğün, ileri düşüncenin, kararlılığın, birlik olmanın ve birbirine kenetlenmenin tarihidir. Bu kutsal emanete sahip çıkmak Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahramanlarımıza minnet borcumuzu ifade etmek hepimizin görevidir. Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk, Yaşasın Özgür Edirne” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler