Turizm kentine yakışmıyor!

24.10.2020 11:30

Edirne’nin en hareketli ve turist ağırlayan bölgesi olan Sabuni Mahallesi’nde gerçekleştirilen altyapı çalışmasının ardından yapılanmasına rağmen çöken yollar mahallelinin tepkisine neden oluyor. Yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan birçok tarihi bina nedeniyle endişe duyan mahalle sakinleri, yetkililerden önlem almasını istiyor.

Turizm kentine yakışmıyor!

Edirne’nin en hareketli ve turist ağırlayan bölgesi olan Sabuni Mahallesi’nde gerçekleştirilen altyapı çalışmasının ardından yapılanmasına rağmen çöken yollar mahallelinin tepkisine neden oluyor. Yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan birçok tarihi bina nedeniyle endişe duyan mahalle sakinleri, yetkililerden önlem almasını istiyor.

Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Yaman, mahallerindeki alt yapı çalışmasının ardından yapılan yolların yolların tekrar çöktüğünü, yıkılma tehlikesi olan tarihi binaların hala yapılmadığını söyledi.

Basın mensupları ile bir araya gelen Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Yaman, basın mensuplarını 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, hem kurumlarla hem de basın mensuplarını ile diyaloğu artırmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

 “TAŞLAR YİNE ÇIKMAYA BAŞLADI”

Esnafların ve vatandaşların yapılan yolların tekrar bozulduğu konusunda şikayetçi olduğunu söyleyen Muhtar Yaman, “Mahallemizde bir alt yapı devam etmektedir. Pandemi sürecinden dolayı Mart ayından bu yana, Saraçlar Caddesi, Çilingirler Çarşısı olmak üzere alt yapı çalışmalarımız devam etmektedir. Tabiki bitmiş yerlerimiz var. Bu konuda biten yerlerinde sıkıntıları devam etmektedir. Alt yapı yapıldıktan sonra taşlarımız yerlerine oturtuldu. Maalesef bazı taşlar çıkmaya başladı. Bunu da tabii ki ben söylemiyorum. Esnaflar, oturan vatandaşlar, mahalle sakinlerimiz bunları bize bildiriyorlar. Bizde tabii ki bunu Belediyemiz başta olmak üzere gerekli mercilere söylüyoruz. Amacımız tabi ki Edirne’mize güzel hizmet edebilmek. Kendimiz için değil Sabuni Mahallesi ve Edirne’miz için. Ne yazık ki bazı taşeron firmalar bu konuda hassasiyet göstermiyorlar. En son İnönü İlkokulu Sokağı’nın oldu yerde su akma yeri yok. Kotamız yok. Maalesef bunu Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan Bey’de bizzat yerinde görmüştür ”dedi.

“TARİHİ BİNALAR TEHLİKE SAÇIYOR”

Kötü hava şartlarında tarihi binaların daha da tehlike saçtığını ve bu binaların turistlerinde dikkatini çektiğini söyleyen Yaman, “Bizim mahallemiz çok önemli olduğunu, bir buçuk senedir de söylüyorum. Tarihi eser binalarımız var. Benim dükkanımın karısındaki bina hala daha yapılmadı ve yapılmasını bekliyoruz. Nedeni, mahallemizdeki turistler çok sayıda var. Otellerimiz var. Buradan geçerken dikkatli şekilde bakıyorlar. Bunların bir an önce yapılması lazım. Bunları kurumlarımıza söyledik, dilekçe verdik. Bunları basın olarak biliyorsunuz, hepimiz farkındayız. Ama bir arpa buğdayı olarakta yol alamadık. Bu konuda da Sayın Valimiz ve kurumlarından acil önlem alınmasını talep ediyoruz. Geçen haftaki fırtına da bir takım kiremit, tahta düştü. Bunlar insanların üstüne düşebilirdi. Sorunlarımız böyle devam ediyor”dedi.

“TAŞERON FİRMANIN BELEDİYE İLE ARASINDA SORUN MU OLDU?”

Yolları yapan taşeron firmanın niye gittiğini bilmediğini söyleyen Yaman, “Temizlik sorunlarımız giderildi gibi. Arkadaşlarımız itinalı şekilde çalışıyorlar. Düzenli şekilde de gelip giden arkadaşlarımız var. Vatandaşlar şikayette bulunuyorlar. Örnek olarak mahallemizde otelimiz var. Etrafında ufak binalar var. Ufak yollar var. Oralarda buradaki yolların yapılmaması 3 ay sürdü. Hala bekliyoruz. Taşeron firma geldi yaptı, yaptığı taşları toparladı ve sonrada gitti. Niye gittiğini, belediye ile aralarında sorun mu var bilmiyoruz. Bu belediye ile taşeron firma arasındaki diyalog. Bizim yaşlımız olsun, oturanımız olsun, ticaret hayatının döndüğü bir merkez olsun önemlidir. Burası bizim turistlerimizin gelip bizim mahallemizde ikamet ediyorlar. Pansiyonlarımız, otellerimiz dolu. Maalesef yollarımız bozuk. Yağmur yağdığı zaman göl içinde oluyor her yer. Akıntı yok, kota yok, su akma yeri yok, yollar bir ay içinde çöktü tekrardan” dedi.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler