22.3 C
Edirne
21:34 - 6 Haziran 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Siyaset

Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara da maaş desteği

AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan çalışanlarımıza da maaş desteği verilecek”

AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm kesimlerin zor günler geçirdiğinin bilincinde olduklarını söyledi. Aksal, esnaf için mücbir sebep kapmasına giren firmalar  ve KOBİ’ler için SGK ödemelerini ertelediklerini, dükkanını kapatan ya da işleri yavaşlayan esnafa da kısa çalışma ödeneği sağladıklarını hatırlattı. Esnafın yanında çalışanların da maaşlarının büyük kısmının ödeneceğini kaydeden Aksal, ’’Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlarımıza da maaş desteği verilecek” dedi.

Aksal, koronavirüse yönelik tedbirlerden etkilenen çalışanlar ile sektörlerin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile mağdur edilmeyeceğini vurguladı.

TEDBİRLER ALINMAYA DEVAM EDECEK

Türkiye’yi bu sıkıntılı dönemden en az kayıpla çıkarmak, bir an önce hayatın normale dönmesi için her türlü tedbirin alındığını ve alınmaya devam edildiğini dile getiren Aksal, tespit edilen eksikliklerin de ilgili kurum ve kuruluşlarca giderilmesi için çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyledi.

Sürecin tüm dünyada ekonomik tedbirleri beraberinde getirdiğini, Türkiye’de de üretimin gücünü göz ardı etmeden çeşitli tedbirler alındığını anımsatan Fatma Aksal, şöyle devam etti:

 “Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, 5 bin TL’nin altında geliri olanlara verilecek temel ihtiyaç desteğine 3,7 milyon kişi başvurdu, ödemesi bu hafta başlayacak. Dar gelirli 2,1 milyon aileye sağlanan 1000 TL nakdi yardımı yeni 2,3 milyon aileyle birlikte toplamda 4,4 milyon aileye vereceğiz. Pazartesi gün sonu itibarıyla yaklaşık 23 bin firmaya kredileri tahsis edildi. 2,8 milyar TL’lik finansman KOBİ’lerin hesaplarına geçti. Salgının ekonomiye etkileri olacaksa burada ekonomiyi ve piyasaları salgından koruyacak mücadelede özel bankaları da görmek arzusundayız. 71 binden fazla esnafımıza 25 bin TL finansman, 30 binden fazla esnafımıza 25 bin TL limitli ticari kart sağlandı.”

Haber Merkezi

Diğer Haberler

Gaytancıoğlu, tarihi çarşı kiralarında indirim istedi

Mutlu Akbaşak

Keşan’a spor tesisleri için 10 milyon TL’lik yatırım

Mutlu Akbaşak

Demirkıran, “Ekonomi için büyük sıkıntı”

Mutlu Akbaşak

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla