Yaşagör, “Artışlar esnafı tedirgin ediyor”

22.06.2022 11:30

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, gazlı içeceklere yansıyan özel tüketim vergileri ile birlikte bu içeceklerdeki satış fiyatlarının yükselmesini değerlendirdi.

Yaşagör, “Artışlar esnafı tedirgin ediyor”

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, gazlı içeceklere yansıyan özel tüketim vergileri ile birlikte bu içeceklerdeki satış fiyatlarının yükselmesini değerlendirdi. Yaşanan artışın kendi esnafını tedirgin ettiğini söyleyen Başkan Yaşagör “Diğer ürünlerde olduğu gibi gazlı içeceklerde çok pahalı oldu. Bizi korkutan şey tabii ki bu fiyatlarla tüketici mal alışlarında kısıtlamaya gideceği ve satışlarımızın düşeceği bizim satışlarımız düştükçe maliyetlerimiz de artıyor” dedi.

“TÜKETİCİ KENDİNİ KISITLARSA BİZİM MALİYETLERİMİZ ARTAR”

Edirne bakkal ve tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör “Özel tüketim vergileri uygulaması, gazlı içeceklerde mevcut olduğundan dolayı, özel tüketim vergilerinden ve maliyetlerden dolayı fiyatlar bu yıl içinde, diğer ürünlerde olduğu gibi gazlı içeceklerde çok pahalı oldu. Bizi korkutan şey tabii ki bu fiyatlarla tüketici mal alışlarında kısıtlamaya gideceği ve bizim satışlarımızın düşeceği bizim satışlarımız düştükçe de bizim maliyetlerimiz de artıyor. Biliyorsunuz bir de enerji giderleri var. Yaz gününü kimseye soğuk olmayan içeceği almak istemez. Soğutma durumundayız. Dolayısıyla bu bizim için pek iyi bir netice vermeyecektir. Yani satışlarımız düşüş seyrine girecektir. İleride bunun düzelme durumu yetkililere bağlı. Yetkililer bu konuda asgari ücretle ilgili yapılandırma veyahut iyileştirme dedikleri Temmuz ayı itibariyle neler yapabilirler? Yani vatandaşın geliri artmış olması lazım ki bizim de satışlarımız normale gelsin. Bu vaziyette biz de ticarette etkilenmiş oluyoruz çok. Çünkü tüketici epey kısıtlamaya gitti. Gazlı içerikler biliyorsunuz temel gıdanın haricinde olduğu için satışlarda düşüş yaşanacaktır” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler