Yatırımlar görüşüldü

04.10.2021 18:42

2021 yılının 3. Dönem Edirne İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Edirne Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin başkanlığında gerçekleştirildi.

Yatırımlar görüşüldü

2021 yılının 3. Dönem Edirne İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Edirne Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda, 2021 yılı yatırım programlarında küçük, orta ve büyük ölçekli 390 projenin yer aldığı belirtilirken, bu projelerin 101’inin bitirildiği, 215’inin devam ettiği, 72’sine ise henüz başlanamadığı vurgulanırken, 2 projenin ise iptal edildiği ifade edildi.

Vali Yardımcısı Zehin’in başkanlık ettiği Edirne İl Koordinasyon Kurulu toplantısı dün Deveci Han Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Kaymakamlar, belediye başkanları, yatırımcı kuruluşlar ve bazı daire müdürlerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Zehin, “Değerli Arkadaşlarım. Ekim 2021 yılının Ekim dönemi itibariyle uygulanmış olan yatırımlarımızı hep birlikte değerlendireceğiz. Malumunuz olduğu üzere İl Koordinasyon Toplantılarını yılda dört defa yapıyoruz.

Bugün ilimizde yatırımcı bölge ve il kuruluşlarımız, kaymakamlıklarımız, belediyeler, mesleki kuruluşlar, STK’lar ile devam eden yatırımların nakdi ve fiziki gerçekleşme durumları, sorun ve darboğazları, kurumlar arasında iş birliği ve koordinasyonu gerektiren hususları görüşerek yatırımların en kısa sürede neticelenmesi konusunda kararlar alma ve bu kararların uygulanmasını takip etmek için buradayız. Değerli arkadaşlarım, 2021 yılı 3. Dönem itibariyle ilimizdeki yatırımcı bölge ve il kuruluşlarının toplam ilimiz yatırımları hakkında da bazı rakamları sizlere sunmak istiyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Zehin, daha sonra yapılan yatırım ve çalışmalara değinerek; “Kuruluşlarımızca Valiliğimize gönderilen raporlara göre, ilimizde kamu kuruluşlarımızın 2021 yılı yatırım programlarında küçük, orta ve büyük ölçekli 390 proje yer almaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 8,1 milyar TL’yi bulmaktadır. Bu projeler için önceki yıllarda 1 milyar TL harcanmış, 2021 yılında da 1,2 milyar TL ödenek kullandırılması öngörülmüştür. Üçüncü yatırım dönemi sonuna kadar yapılan çalışmalar dahilinde 693 milyon TL harcama yapılarak %58 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

İzleyici kuruluşlar itibariyle değerlendirildiğinde, 2021 yılının üçüncü dönemi sonunda yapılan yatırım harcamalarının 480 milyon TL’sini merkezi idare kuruluşlarımızın yaptığı görülmektedir. Merkezi idare kuruluşlarımızın bu harcama miktarı ile sağladıkları nakdi gerçekleşme düzeyi %55’tir.

Belediyelerimiz ise 213 milyon TL tutarında yatırım harcaması yaparak, %65’lik bir nakdi gerçekleşme sağlamışlardır.

Merkezi ve yerel yönetim kuruluşlarımızca yapılan bu yatırım harcamaları sonucu, 2021 yılı üçüncü dönemi sonunda, kamu kuruluşlarımızın programlarında yer alan 390 projenin 101 tanesi bitirilmiş, 215’i devam etmekte olup, 72’sine ise henüz başlanamamıştır. 2 adet proje ise iptal edilmiştir” dedi.

Vali Yardımcısı Zehin’in açıklamalarından sonra ise yatırımcı kuruluşlar tek tek yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler