Yeni istihdam paketine tepki 

28.10.2020 10:06

Türk-İş’e bağlı Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, hükümetin yeni istihdam paketine tepki gösterdi. Paketin istihdam değil, güvencesizlik paketi olduğunu belirten Şişko, “İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme düzenlemesidir. Bugün rüzgar eken yarı fırtına biçecektir” dedi.

Yeni istihdam paketine tepki 

Türk-İş’e bağlı Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, hükümetin yeni istihdam paketine tepki gösterdi. Paketin istihdam değil, güvencesizlik paketi olduğunu belirten Şişko, “İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme düzenlemesidir. Bugün rüzgar eken yarı fırtına biçecektir” dedi.

Tes-İş Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, TBMM’de görüşülen yeni istihdam paketi hakkında basın toplantısı düzenlendi. Sendika binasında düzenlenen açıklamaya, Vatan Partisi Edirne İl Başkanı Hasan Ateş, Vatan Partisi Öncü Gençlik İl Başkanı Ata Kaplan, Türkiye Gençlik Birliği Başkan Vekili Yağmur Biçen katıldı.

Tes-İş Edirne Şube Başkanı Şişko, TBMM’de görüşülen yeni istihdam paketini eleştirerek, işçinin aleyhine bir düzenleme olduğunu savundu.

“İŞVERENE TEŞVİK FONUNA DÖNÜŞTÜ”

Bu düzenlemenin işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı gibi istihdam güvencelerinin ortadan kalkmasına neden olacağını öne süren TES İŞ Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko “Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. “İstihdam paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere “istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kararsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir” dedi.

“RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER”

İşçilerin zorla ücretsiz izne çıkartılarak 39 TL’ye mecbur bırakılamayacağını söyleyen Zeki Şişko “Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: yapamayacaksınız, yaptırmayacağız. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle böyle mücadele olmaz, istihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez. TBMM’deki söz konusu düzenleme “işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme” düzenlemesidir. Bugün rüzgar eken yarı fırtına biçecektir. İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir: Mücadele mücadele mücadele”dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler