6.7 C
Edirne
20:35 - 21 Ocak 2020
Edirne Haber Son Dakika Edirne Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

Yeni vergiler ve borçlanmalar yolda!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2019 Yılı Mayıs ayı “Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu”nu yayınladı. Söz konusu Raporda; 2019 Yılı Mayıs ayı Merkezi Yönetim bütçe gelir ve gider gerçekleşmelerinin detaylarına yer veriliyor.

Sadet Partisi Edirne İl Teşkilatı Ekonomi Komisyon Başkanı Selim Tekin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı “Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu”u ile ilgil yaptığı açıklamasında, “2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde 20,5 milyar TL açık veren bütçe, 2019 yılı Ocak-Mayıs döneminde 66,5 milyar TL açık vermiş. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçen yıl Eylül ayında açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’ndaki hedefe göre, bütçe açığının 2019 yılında toplam 80.6 milyar TL olması bekleniyordu. Buna göre, YEP’te yer verilen 2019 bütçe açığının yüzde 82.5’ine ilk 5 ayda ulaşılmış oldu” dedi.

Peki, “bu durumda ne olacak?” sorusunu yönelten Selim Tekin, “Resmi kurumlarca açıklanan rapora göre bütçe açığı beklenenin de üzerinde bir artış gösterecek. Bu açık doğal olarak borçlanma ile karşılanabilecektir. Yani, daha fazla vergi yükü ve daha fazla borç yükü olarak vatandaşın sırtına bir kambur daha yüklenmiş olacaktır. Ayrıca borçlanma zorunluluğu faizleri arttıracak ve reel ekonomi bundan en büyük zararı görecektir” şeklinde konuştu.

Aslında çözümün çok basit olduğuna vurgu yapan Tekin, “Bunun için faizsiz bir ekonomik modele biran önce geçilmelidir. Hükümetin ilk ve en önemli icraatı bu olmalıdır. Adil Ekonomik Düzen’in kurulması için Merkez Bankası Başkanını değiştirmek gerekiyorsa elbette yapılmalıdır. Ancak niyet Adil Ekonomik Düzen’i kurmak değilse, kişileri değiştirmek sonucu değiştirmez” uyarısında bulundu.

 

Haber Merkezi

Diğer Haberler

Vali Canalp’in “köy” hassasiyeti

Son Haber

Bu köylerde 8 saat elektrik yok!

Son Haber

Devlet Tiyatroları Edirne Sahnesi’nin biletleri “ışık hızında” tükeniyor

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla