“Yetenek, disiplin ile birleştirildiğinde iyi sonuç verir”

03.12.2020 13:31

“Yetenek, disiplin ile birleştirildiğinde iyi sonuç verir”

https://bnr.bg’de yar alan haber de, Sofya Filarmoni Orkestrası’nın şefi Nayden Todorov, virtüöz kemancı Midori ile Borusan Filarmoni Orkestrası’nın İstanbul konserini yönetti. BNR’ye verdiği röportajda Todorov şunları anlattı;

“Kemancı Midori ile tanıştığımdan dolayı ve kendisinin Sofya Filarmoni Orkestrası ile çalışma sözü vermesinden çok memnunum.Her yerde çalıştığım ortamdan bir şeyler öğreniyorum ve sonra bunu ülkemizde uygulamaya gösteriyorum. Sanatın  asla bir üst sınır yok, her zaman herşey daha iyi bir şekilde yapılır”

İstanbul’daki konser seyircisiz düzenlendi, ancak radyo, televizyon ve internetten canlı yayınlandı.Orkestra şefi, Borusan orkestrasında yer alan  müzisyenlerin disiplinine hayran kaldığını paylaştı;

“Şef kürsüsüne yaklaştığımda orkestrada bir sessizlik oldu. Biraz durakladım, çünkü bu kadar ciddi disipline alışkın değilim..İlk provalarımızdan itibaren  müzisyenler beni büyük bir saygıyla karşıladır. Bu şahsen bana, Nayden Todorov’a saygı değil, şef konumuna saygı duymak anlamına geliyor”

Nayden Todorov, bu bizim Bulgaristan’da öğrenebileceğimiz bir şey, diye düşünüyor. Ve, “Müzisyenlerimiz son derece yetenekli,Bu da ille olumlu olmayabilir. Çünkü, son derece yetenekli müzisyenler olarak, her konuda bir fikirleri var ve çoğu zaman şef ile tartışmaya girerler. Orkestra şefliği pozisyonuyla yakın ilgisi, her konuda görüşü olan bir orkestra ile çalışmaktan mutluyum” diyor.

Ona göre iyi bir sonuç, ancak yeteneğin disiplinle birleştiğinde lede edilir.

​”Yeteneği olan insanlar, neyin nasıl yapılacağını bilen ve yaratıcıık sürecinde disiplinli olanlar  iyi sonuçlar elde eder … Örnek vermek gerekirse, bunlar  Berlin Filarmonisi, Viyana Filarmonisi, New York Filarmonisi. Ben Sofya  Filarmoni Orkestrası’na çok yüksek not veririm. Ve aynı zmanda bir orkestranın,  yaşadığımız toplumdan soyutlanamayacağını anlıyorum. Sofya Filarmoni Orkestrası, toplumumuzun küçük bir aynasıdır. Umarım olumlu bir aynadır”

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler