Yunanistan’da ‘Abdülhamid Han’ alarmı

08.08.2022 17:07

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi'nin 9 Ağustos'ta uğurlanacağı ilk görevi öncesinde son hazırlıklar tamamlandı.

Yunanistan’da ‘Abdülhamid Han’ alarmı

Milletgazetesi’nde yer alan habere göre; Abdülhamid Han sondaj gemisinin 9 Ağustos’ta uğurlanacağı ilk görevi öncesinde son hazırlıklar tamamlanırken Yunan basını bu gelişmeyi birinci manşetten okurlarına duyurdu.

Kathimerini gazetesi ‘Türk sondaj gemisinin üç olası rotası’ başlıklı haberinde Atina’nın Abdülhamid Han’ın Doğu Akdeniz’deki seyrine ilişkin farklı senaryoları mercek altına aldığı bilgisine yer verdi.

Aynı haberde Abdülhamid Han’ın izleyeceği rota için 3 senaryoya da yer verildi. Yunan en olası senaryo olarak Kıbrıs’ın kuzeyini işaret ediyor.

‘Mevcut veriler, sondaj için en olası alanların, ilk olarak, Kıbrıs’ın kuzeyindeki bölge olduğunu gösteriyor’ denilen haberde ikinci senaryonun adanın güneybatısı olduğunun altı çiziliyor.

Gazete üçüncü senaryonun ise 28. meridyenin doğusunda yani Rodos’un güneyinde arama faaliyetlerinde bulunulması olduğunu belirtiyor.

ATİNA VE LEFKOŞA TEYAKKUZDA

CNN Greece de benzer senaryolara geniş yer ayıran medya kuruluşlarından oldu.

Geminin göreve başlaması geri sayımın başladığını yanan CNN Greece haberde ‘Atina ve Lefkoşa onun hareketlerinden dolayı teyakkuzda’ ifadesine yer verdi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler