DOLAR 31,2662 0.08%
EURO 33,8514 -0.12%
ALTIN 2.052,16-0,02
BIST 9.193,691,45%
BITCOIN 19151261,42%
Edirne
14°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Мüzik daima organik ve doğal olmalı”

“Мüzik daima organik ve doğal olmalı”

ABONE OL
13 Şubat 2021 15:48
“Мüzik daima organik ve doğal olmalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Sofya Üniversitesinde öğrenim görmek üzere başkente gelen Nikola genç müziksever kitlesinde kısa zamanda popülerlik kazandı. Alışılagelmemiş güfteleri ve bazen açıkçası tuhaf gelen fikirleri onu aranan ve sevilen bir kulüp sanatçısı yaptı. Bilindiği üzere, canlı müzik mekanlarının çoğu çeşitli nedenlerden dolayı yer altındadır. Nikola bunun için sık sık Bulgaristan ‘underground’, yani suç dünyasına tabi biri olarak kendini tanımlayabileceği şakasını yapıyor.

Nikola ve birçok başka genç ve yetenekli yaratıcının müzik piyasasının ‘çok cilalı’ , komersiyal yönlerine bir alternatif olmaya çalıştıklarını belirtmeden de geçemeyiz.

Şöyle diyor Nikola: “Bir kişi önünde mi, 20 bin kişi önünde mi icra edeceği fark etmeksizin, müzisyen aynı performansı sunmalı. Birine tuhaf da gelebilir ama kanımca müzik her zaman organik, doğal biçimde icra edilmeli. Ne kadar ağır olursa olsun, mizah duygusunun oluşan her zor durumu hafifletmek için iyi bir yol olduğunu düşündüğümden metaforlu dili kullanmayı çok severim. Bestelere örülen metaforlar dinleyicilerin somut problemi farklı bir biçimde yaşamasına, bir şeyin değiştirilmesi gerektiği, daha mutlu olmaları için neler yapmaları gerektiği konusunda kafalarını yormalı. Buna bağlı olarak sosyal konular yaratıcı enerjimi harekete geçiriyor, diyebilirim”.

Nikola 3 yıl kadar önce müzik topluluğunu bir araya getirdi. ‘1’ başlıklı debüt albümleri ise salgın nedeniyle ilk kapanmadan hemen sonra piyasaya çıktı. Cool Den topluluğu Nikola’nın öz bestelerini sunuyor, aranjmanlar ise bütün üyelerin bir ürünüdür. Güfteler genellikle Bulgarcadır ama İngilizceleri de var. Ulusal kahramanımız Vasil Levski’ye adanmış The Man With the Lion’s Jump, daha geniş bir insan kitlesine ‘arslan gibi sıçrayan’ bu kişinin fedakarlığı ve yiğitliğini anlatmak için özel olarak İngilizce güftesiyle çıktı. Güncel sosyal, hatta siyasi konulаrın yanısıra Nikola ‘toplu müzik tüketimi’ olarak tanıtılan  beste ve güfteler de kullanır.

“Bazı konular çok ciddi, diğerleri ise insanları eğlendirmeli, güldürmeli, dans ettirmelidir. Uygulayacağın uslubün büyük önemi var. Bir şeyi kaba bir dille, sinik biçimde söyleyebilirsin ama bunun bu kadar direkt biçimde belirtilmemesi daha önemli çünkü değerini kat kat artırır. İnanılması zor ama Cool Den’in hayranlarının yaşı 5’ten 65’e kadar. Bunun nasıl meydana geldiğini anlayamadım ama besbelli ki, herkes müziğimizde yalnız kendini ilgilendiren, ona heyecan veren bir şeyler bulur. Bu hepimizi mutlu ediyor.”

Şumen’de dünyaya gelen Nikola’nın müzik alanındaki ilk deneme ve başarıları orada meydana geldi. Orada topluluğun ilk vurmalı çalgılar icracısı Yavor Tsvetanov ile tanıştı.

“Hayatımdaki bütün gelişmeler insanlarla bağlarımın bir sonucudur. Her dostluğun seni başkasına götürür. Dostluk ve sımsıcak insan ilişkilerinin en büyük önemi var. Bunlardan hiç bir zaman vazgeçmemek lazım.”

Cool Den’den gençler şimdi ikinci müzik albümleri üzerinde çalışıyor, buna paralel olarak ilk albümlerinden parçaların kliplerini hazırlıyorlar. Music author şirketine ‘1’ adlı albümün piyasaya sürülmesi için minnettarlar. İkinci albüm için de kaynak bulacaklarını umuyorlar. Nikola’ya göre genç müzik sanatçılarının daha açık geleceklerinin yolu birlik ve dirliklerinden geçer.

Şöyle dedi: “Müzik topluluğumuzun daha güçlü olmasına can atıyorum. Müzik piyasasının tekelini ellerinde tutanlarla kurdukları işbirliği sayesinde sözde ‘öncülük’ ettiklerini zannedenlerden değil, güçlüklere rağmen gerçek sanat yapmak isteyenlerden bahsediyorum. Birbirimizi desteklememiz, her taraftan maruz kaldığımız açık saçık olgulara karşı koymalıyız.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.