“AB kaynaklarıyla, öğretmen ve öğrenciler için bilgisayarlar alınacak”

26.09.2020 17:11

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, “Eğitim ve Bilim Bakanlığı, 80 bin bilgisayar ve tablet satın alacak. Bunların 20 bini öğretmenler, geri kalanı öğrenciler için alınacak. Bunun için gerekli fonlar Brüksel'den geliyor” diye bildirdi.

“AB kaynaklarıyla, öğretmen ve öğrenciler için bilgisayarlar alınacak”

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Bakan, kamu alımları ile ilgili olduğu için bunun zaman alacağını ve büyük miktarlarda cihazlara olan talebin artması nedeniyle dünya çapında dizüstü bilgisayar üretiminde bir sorun olduğunu itiraf etti.

Vılçev, “Bununla birlikte yeni bir koronavirüs dalgası meydana geldiğinde elektronik ortamda uzaktan eğitim modeline geçiş yapmaya bütün hazırlıklar tamam. Okullarda tüm sınıfların % 0,4’ü, COVID-19 nedeniyle karantinaya alındı. Onların oranı % 1 olsa bile e-öğrenme sağlanmasında sorun olmayacak” dedi.

Bakan, geçen eğitim öğretim yılında e-öğrenmeye katılmayan çocukların bunu cihazları olmadığı için değil, istemedikleri için yaptıklarını belirtti.

Vılçev, “Çocukların yaklaşık % 20’si normal bir ortamda, yani okulda yüz yüze eğitim yapıldığında düzenli bir şekilde okula gitmekle ilgili bir sorun yaşıyor ve elektronik ortamda uzaktan eğitime katılmayanlar onlar” diye izah etti.

Bakanın ifadesine göre, koronavirüs krizi eğitim sisteminde mücbir sebepler durumu meydana getirdi.

Bakan, “Eğitim sistemi, elektronik ortamda değil, okulda eğitime eşit erişim sağlamak için tasarlandı. Herkes için zorluklar vardı, ancak Bulgaristan kısa sürede bu süreci başarıyla başlatmayı başardı” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler