AB Konseyi’nin genişleme kararının engellenmesinden, esef duydu

18.12.2020 13:28

Bulgaristan yetkilileri, AB üyesi ülkelerin 16 Aralık’ta AB Konseyi Genişleme Süreci karar taslağını onaylamasından sonra, Çekya ve Slovakya’nın ani bir şekilde metni engellemesinden esef duduğunu bildirdiler.

AB Konseyi’nin genişleme kararının engellenmesinden, esef duydu

https://bnr.bg’de yer alan haber de, BTA’nın haberinde, Çekya ve Slovakya’nın “nihai sonuçları tatmin edici değil” gerekçesiyle beklenmedik bir anda taslağı engellediğini hatırlattı.

Nihai metinde Bulgaristan’ın talebi üzerine Kuzey Makedonya’nın Bulgaristan ve Yunanistan ile olan anlaşmalarının önemi ve tarihle ilgili bütün yanlış yorum ve hak iddialarının çözülmesinin “önemli bir koşul” olduğuna dair cümle eklendi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında: “AB Konseyi’nin nihai kararı üzerindeki veto, AB’ye olan güvenin zedelenmesine yol açabilir ve AB’nin Batı Balkan ülkelerinin üyelik yolunda reformları teşvik edici mesajlarını engellemiş olur” denildi.

Dışişleri Bakanlığı bildirisinde AB Genişleme Konseyi’nin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın müzakere sürecinde taraf olmadığı açıklandı.

Sofya Arnavutluk’un müzakere çerçevesinin onaylanmasını kutladı, Kuzey Makedonya’nın müzakererine ek zaman tanınması kararını da tebrik etti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler