ABD ile Yunanistan’dan İskeçe’de ortak tatbikat!

11.10.2022 13:23

Ege'de gerginlik tırmanırken ABD ve Yunanistan, Batı Trakya’da Türkiye sınırına 150 kilometre mesafede ortak tatbikat başlattı.

ABD ile Yunanistan’dan İskeçe’de ortak tatbikat!

Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginlik tırmanırken ABD ile Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Türkiye sınırına sadece 150 kilometre uzaklıktaki İskeçe ilinin Kayalar (Petrohori) Köyü’nde ortak tatbikata başladı.

Millet Gazetesi’nden yer alan habere göre; Dün başlayan ve ABD ile Yunanistan silahlı kuvvetlerinin, Batı Trakya’da İskeçe ilindeki 4. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Kayalar (Petrohori) köyünde bulunan atış talim alanında “Olimpik İşbirliği 22” ortak askeri tatbikatının düzenlenen törenin ardından başladığı duyuruldu.

TATBİKATA TANKLAR VE SAVAŞ HELİKOPTERLERİ KATILIYOR

ABD ve Yunan zırhlı birliklerine ait tanklarının katılımı ile bu yıl yine “Olimpik İşbirliği 22” askeri tatbikatına yaklaşık 200 ABD askeri,  1. Tabura, 502. Piyade Alayına, 2. Tugay Muharebe Timine, 101. Hava İndirme Tümeni’ne (Saldırı helikopterleri), 1. Tabura 8. Piyade Alayı’na, 3. Zırhlı Tugayına ve V pozisyonuna yerleştirildiği belirtildi.

Tatbikata Leopard ve Abrams tanklarının yanı sıra, Skorsky, Apache, Kiowa Warriors, Chinook helikopterleri de katılıyor. Tatbikat öncesi iki ülkenin bayraklarının göndere çekildiği ve yapılan konuşmalarda ABD’li komutanın, “ABD’nin NATO topraklarını savunma taahhüdü demir gibidir. ABD, NATO Müttefiklerimizi daha iyi savunmak için duruşumuzu güçlendirmeye devam edecektir” ifadelerini kullandığı belirtildi.

GEÇEN YIL DA AYNI YERDE TATBİKAT YAPMIŞLARDI

ABD ve Yunanistan silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz 2021 yılında Batı Trakya’da İskeçe’de 4. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Kayalar (Petrohori) köyünde bulunan atış talim alanında “Olimpik İşbirliği 21” askeri tatbikatını ilk olarak gerçekleştirmişti.

SINIRA 10 ZIRHLI ARAÇ

Öte yandan, Yunanistan’ın Türkiye ile sınır hattını oluşturan Dedeağaç (Evros) ilindeki Meriç bölgesine her biri 4 ton ağırlığında olan ve son dijital teknoloji ile donatılan ve otomatik silahların yerleştirildiği 10 adet zırhlı aracı konuşlandırdığı ve sınır muhafızlarının bu araçlarla bölgede devriye görevi yapacağı açıklandı.

Yunanistan’da yayın yapan www.protothema.gr haber sitesi bugün okuyucularına duyurduğu haberde 10 zırhlı aracın özellikle çelik çit yapılan 46 kilometrelik sınır bölgesinde 24 saat devriye gezeceği ayrıca suların yükselmeye başlaması ile birlikte bir ay içerisinde Meriç nehrinde görev yapacak yeni nehir botlarınında devreye gireceği belirtildi. Yapılan açıklamada çelik çit ve sınır bölgesinde elektronik ses ve ışık düzeneğininde göçmenlere yönelik kullanılmak amacı ile önümüzdeki günlerde hizmete gireceği açıklandı.

Yunanistan halen 46 kilometre uzunluğunda olan Meriç nehri sınırındaki çelik çiti 142 kilometreye uzatma kararı almıştı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler