AB’nin 1.8 trilyon avroluk bütçesini müzakere ediliyor

18.07.2020 13:19

AB’nin 1.8 trilyon avroluk bütçesini müzakere ediliyor

Avrupalı liderler, koronavürüs salgınının başlangıcından bu yana ilk kez Avrupa Birliği (AB) Konseyinde bir araya gelerek yüz yüze görüşüyor. Görüşmeler bugün ve yarın yapılacak ve gündemindeki ana konu, AB’nin 2021-2027 dönemi için uzun vadeli bütçesi müzakereleri. Ayrıca COVID-19’a karşı kısıtlayıcı tedbirlerden dolayı zarara uğrayan AB ekonomisini kurtarma fonu kaynakları hakkında karar verecekler.

Bununla Avrupa Konseyi, ikinci kez üye devletlerarasında bütçe ve İstikrar ve Büyüme Paktı konusunda ortak noktalar bulmayı deniyor. Birincisi, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in ifadesine göre o zamanki başarısızlığın nedeni olan video konferans yoluyla yapıldı. Ancak farklı ülkelerin finansal kaynaklar açısından çıkarlarının farklı olması hızlı bir şekilde anlaşma sağlanmasını engelliyor.

Üye devletlerin temsilcileri tarafından tartışılacak toplam miktar yaklaşık 1.8 trilyon avro. 750 milyar avro olan ekonomik kurtarma fonunun üçte ikisinin hibe ve geri kalanın kredi şeklinde verilmesi öngörülüyor.

Ön tahminlere göre, Bulgaristan yeni 7 yıllık dönem için AB bütçesinden ve kurtarma paketinden yaklaşık 15 milyar avro alacak, ancak Bulgaristan hükümetinin bu fonları almaya hak kazanması gerekiyor.

Kaynak:(www.kircaalihaber.com)

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler