Arnavutluk’ta öğrenci protestosu

19.10.2021 16:07

Arnavutluk hükümetinin üniversite öğrencilerine Kovid-19 aşısı zorunluluğu getirmesi, protestoya neden oldu.

Arnavutluk’ta öğrenci protestosu

Arnavutluk hükümetinin üniversite öğrencilerine Kovid-19 aşısı zorunluluğu getirmesi, protestoya neden oldu.

Balkan News’te yer alan habere göre; Arnavutluk’ta aşı zorunluluğu uygulaması nedeniyle ertelenen yeni akademik yıl, Pazartesi günü itibarıyla başladı. Aşı olmadıkları için okula alınmayan yüzlerce öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tiran Politeknik Üniversitesi önünde protesto eylemleri gerçekleştirdi.

Pazartesi akşamı bir haber programına konuk olarak tepkilere cevap veren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, aşı olmayan öğrencilerin derse katılmaması gerektiğini söyledi.

Arnavutluk’ta yapılan bir anket, yüksek öğretimde öğrencilerin %74’ünün zorunlu aşı uygulamasına karşı olduklarını ve aşılı öğrencilerin oranının sadece %31 seviyesinde olduğunu ortaya koymuştu.

Arnavutluk hükümeti, aşılı öğrencilerin oranının düşüklüğü nedeniyle akademik yıl açılışını bir hafta ertelemiş, tüm öğrenci ve akademisyenlere aşı olma çağrısında bulunmuştu.

Arnavutluk basınında yer alan haberlere göre ülkedeki bazı üniversiteler, aşı sertifikası talep etmeksizin öğrencileri kabul ederken bazı üniversiteler hükümetin getirdiği yasağı katı bir şekilde tatbik ediyor.

Uygulamayı protesto eden öğrenciler, bugünden itibaren her gün saat 10:00’da Tiran’ın merkezindeki Rahibe Teresa Meydanı’nda protesto eylemi gerçekleştirmeye karar verdi.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler